Bonzárna na zlobivé AK blogery – co vy na to?

Už kdysi dávno mě napadlo, že takovou celkem dost užitečnou „fičurou“ Autorského Klubu by byla možnost „napráskat“ blogera, který podle vás v Klubu nemá co dělat. Samozřejmě ne jen tak z hecu a anonymně, tupý trolling nepodporujeme a vždy by muselo jít o odůvodněné nařčení, veřejně a s připojením vlastního jména. Jde mi jen o to, že blogeři si bohužel nepříjemně často stěžují na nízkou kvalitu „mnohých nejmenovaných“ členů, aniž by ten výkřik do tmy měl nějakou šanci, že se ho někdo chytí a řekne:“Tyjo, zajímavý názor, pojďme o tom diskutovat a k něčemu se dobrat.“ Dokonce i když jde o členy jmenované, běžný člen prostě nemá šanci zvednout prst a být vyslyšen, a přitom by to měla být základní členská pavomoc. Vždyť právě členové utvářejí komunitu a měli by mít možnost proto hlasovat a zasazovat se o to, kdo v ní bude a kdo ne. S kým se rádi podělí o místo na titulce a kdo tam podle nich nepatří.

Vždyť je to v jednom kuse:“Tohle by tu nemělo být“, „Klub je plný lidí, co tu nemají co dělat“, „Kdekdo tady porušuje podmínky“ a tak dále, a tak dále. No dobře, pokud se o tom s vámi nikdo nechce bavit v Klubu, dávám vám prostor tady. Řekněte mi, kdyby bylo čistě na vás udržovat Klub na kvalitní úrovni, co a proč byste v něm netolerovali? Nad čím jste případně schopni přivřít oko? Kdo vám v Klubu šlape na kuří oko a proč si podle vás místo v něm nezaslouží? Bez koho by se Klub v klidu obešel? Koho byste vyrazili a za co vlastně? A jaký typ členů vám tam naopak chybí?

Abych jen nežvanila, prošla jsem si svá předchozí Kladiva a vybrala z nich blogery, nad nimiž jsem v nich zvedala varovný prst. Naštěstí jsem shledala, že nemálo z nich už mezi členy není kvůli neaktivitě – z čehož se dá trochu doufat, že nedobří blogeři dlouho nevydrží, ale nespoléhala bych na to. Velmi stručně jsem proklikala i stávající seznam, jestli tam náhodou ještě není někdo další, na koho jsem zapomněla, a něco se rozhodně našlo.

Třeba taková Sense z ocima.blog.cz. Velmi málo aktivní blog o pár básničkách a jednom absurdním štěku, který by se na titulce vůbec neměl objevit. Člověk mohl doufat, že je to nějaký chvilkový úlet a posléze dojde k jeho smazání, jenže nedošlo. Ten blog za to podle mě opravdu nestojí – nebo máte jiný názor?

Dál třeba Ruda z hovado.blog.cz. Obsahem to není špatný blog, bohužel má ale velmi nepříjemný vzhled a jeho autor není schopen text jakkoli zarovnat, rozumně do něj vpravovat fotky tak, aby to nelítalo všude, neodsazuje je a nemá ponětí, co to jsou komplementární barvy. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby si od někoho nechal v tomto směru poradit a zapracoval na sobě, jelikož obsahem do toho zřejmě dost dává – a dám ruku do ohně za to, že by mu to notně zvedlo počty komentářů (nula fakt není moc velké číslo). Ale měl by zájem? Blog AK člena by měl i trochu vypadat, ne? Alespoň trošičku…?

Pak je tu nenáviděná Lotty z lottybiondi.blog.cz, která se nebojí krátkých štěků či selfíček, a když už napíše nějaký obsažnější článek (třeba filmovou či knižní recenzi), kde to vypadá nadějně, pak je plný ale naprosto nepochopitelných hrubek, gramatických zvěrstev šíleného kalibru, naprosté neznalosti používání interpunkce nebo kopírování textu z csfd.cz, které je provedeno ještě k tomu tak pitomě, že tam zůstane i nakopírované pozadí (lol). Jasně, blogovat správně chce praxi, feedback, praxi, feedback a zase praxi, učených z nebe padá velmi málo. Ale tady jde pouze a čistě o úroveň kvality členského blogu, která je díky těmto věcem velmi mizerná (a za posledních mnoho měsíců se naprosto nikam neposunula). A v tom je ten point! Proto ji tolik členů v Klubu nechce, a jelikož bylo mimojiné dávno odhlasováno, že ji tam nechtějí, už dávno tam tedy být nemá a tečka. Až se naučí psát a její články budou stát za to, bože, proč ne, určitě bych se její přihlášce nevysmála jen proto, že je to ona, ale do té doby, než na to bude mít, tam prostě nemá co dělat. Co je na tom tak složitého k pochopení?

Es z my-moods.blog.cz si taky nejsem jistá. V podstatě neporušuje žádná pravidla, ale je to takový deníček sám pro sebe. Není to blog jakkoli zaměřený na čtenáře a díky své tajemnosti mu ani nedopřává možnost jakkoli reagovat, protože jako co na to říct? Co na to říkat pokaždé, když je to pořád totéž? Jsou to něčí deníčkové výlevy, kusé, jen stálý čtenář by mohl tušit, o co vlastně jde, a mít nějakou radu. Ale chtěla by ji autorka vůbec? Nezdá se, že by blogovala pro druhé a že by ji zajímal něčí názor, jinak by nejspíš byla konkrétnější. Nějak nevím, jestli něco takového vůbec někomu může něco přinášet, jestli to někoho baví. A členské blogy by měly něco přinášet a poskytovat a nějak bavit, být nějak výjimečné. Nebo ne?

V Klubu je navíc velká spousta blogerů, kteří by potřebovali poučit ohledně zdrojování nebo estetických prohřešků vůči designu, ale u nichž tak nějak prostě necítíte potřebu se v čemkoli z toho zlepšovat nebo poučovat. A já mám prostě pocit, že tak by to být nemělo, že Klub by měl být místo pro samorosty a autory, kteří na sobě pracovat chtějí a kterým místo na titulce nabídne zviditelnění jejich tvorby, šanci na zpětnou vazbu a na zlepšování se v čemkoli, v čem se zlepšovat chtějí. Pokud někdo o žádnou zpětnou vazbu nestojí a zjevně mu o čtenáře nijak zvlášť nejde, tak z jakého důvodu si podle vás to místo zaslouží? Proč by tam vůbec měl být?

Jinak si myslím, že by se tohle bonzování dalo dělat buď prostřednictvím Lupy („Někdo vám leží v žaludku? Pošlete ho lupařkám na proprání!“) nebo v nějaké jiné rubrice, třeba Úhel Pohledu (už jsem zmínila, jak mi tam ta rubrika chybí?). A nařčení ať se buď obhájí nebo to nechají čistě vůli lidu. Ten ať rozhodne. Ať se ukáže, jsme-li jen škarohlídi nebo umíme-li i docenit blogy, které někomu jinému přijdou k ničemu. Co bude dostatečně obhájeno, ať zůstane, ale chce-li Klub být bandou kvalitních blogerů, nemělo by zůstávat místo pro pochybnosti a hemzy á la „Tady není nikdo zajímavý ke čtení“. To si tedy alespoň myslím já.