Kdybych se stala správcem AK…

glowwinKdyž je téma ohrané, je ohrané, a proto do šedoeminenční rubriky dlouho nic nepřibylo. Nejnovější snílkovký duel na téma „Kdybych se na chvíli stal správcem“ mi ale připomněl, že k aktuálnímu dění (respektive nedění) v AK jsem se zatím vyjadřovala jen roztroušeně po komentářích, a že proč to nenapsat nějak celkově i tady. Dorka, zadavatelka duelu, pravděpodobně spíš doufala v probuzení zájmu členů-snílků o klubové dění, ale jelikož tam už správcem jsem, využiju to zadání jinak.

Předně chci říct, že mě celá ta situace s ukončením AK ani tak nepřekvapuje, jako spíš opět – už potolikáté – rozesmutňuje. V podstatě ten samotný akt má i svá pozitiva, například konec věčných emočních turbulencí při přijímání nováčků a de facto u každého nového paskvilu na inteligentní článek v režii páně správcovy. Jeho čím dál tím nepřístojnější, útočné a rádobychytré komentáře a rýpance směrem ke komunitě celé nebo k nejrůznějším jednotlivcům byly kratochvílí, jejíž pokračování si mileráda odpustím, a upřímně jsem proto ráda, že se na to konečně vykašlal.

Samozřejmě ale nejsem ráda za to, jakým způsobem ukončil existenci toho klubu, respektive jeho blogu (který ale víceméně byl tím klubem samotným). Dobře, bylo to nějakým způsobem ohlášeno trochu dopředu, v určitých kruzích. Tajně. S poznámkou: nešířit. Jako by jen určitá část lidí (asi tak čtyři) měla právo vědět, že se taková věc – a hlavně s takovým dopadem – chystá, a nikomu jinému do toho nic nebylo. Ale že chybělo jakékoli veřejné prohlášení (a pořád, i po několika týdnech, chybí), jakýkoli článek nebo poznámka na vysvětlenou těm, kteří právě na klubový blog přišli (nikde tam nevisí naprosto žádná zmínka o tom, že byl blog ukončen!), že několik rozlučkových článků od autorů různých rubrik bylo tak sviňácky po zveřejnění jeho veličenstvem zase smazáno, že byla zatrhnuta jakákoli možnost pokračovat v rozjetých rubrikách nebo převzít přijímání do samosprávy komunity – nikdo se ani nezeptal, jestli by to někdo po něm nechtěl převzít nebo mu pomoct (čistě jen proto, že to by přeci pan velesprávce musel na ten blog dál chodit, aby kontroloval, jestli ho někdo někde nepomlouvá, a dál cenzuroval komentáře, které by se jinak zcela jistě bohatě rozjely, a to samozřejmě nechce, protože ho to prý už nebaví nebo co), a že byl blog ponechán zakonzervovaný v naprosto neuhlazené a nevyhovující formě, to se pochopit nedá a odpustit už vůbec (ne že by u mě snad ještě mělo jeho veličenstvo šanci. Letitá zkušenost mě přesvědčila, že to spíš Severus Snape začne rozdávat dětem cukroví a Lotty Biondi psát rozumné články než aby se pan Standoslav chňapl za čumák a začal ten klub vést jako dospělý člověk a skutečný admin).

Pravidla přijímání jsou pořád v nevyhovujícím stavu, který, když už nic jiného, měl být alespoň doplněn o poznámku, že přijímání bylo zastaveno. Mnozí členové už dávno pochopili, že rodiče už před lety usnuli jako pařezové a už se nevzbudí, a řádí jako puberťáci – nedodržují se ani ta bídně napsaná pravidla, která ostatně už pěkně dlouho nedodržoval ani sám správce, titulka se spamuje podle libosti, mnoho stávajících členských blogů nemá reálně v takovém klubu co dělat, a těch nemálo slušných členů, co by skutečně mohli AK dělat dobré jméno, trpí pod nadvládou ignorantů jakýchkoli blogerských zásad a spamerů (tady odkazuji k Vikomtovi). A co je na tom nejhorší, teď už jim nezbývá prakticky žádná naděje, že by s tím někdo mohl nebo chtěl něco udělat.

Neříkám, že vést AK je čirá sranda. Je to i kopec práce a aby to někdo dělal zadarmo, to chce mít celkem dost volného času. Ale hlavně to chce, aby to ten někdo bral jako své poslání a aby v tom viděl ten hluboký smysl, který v tom viděli zakladatelé klubu. Takovou práci je především třeba vykonávat s respektem k ní i ke komunitě (o respektu k odkazu zakladatelů nemluvě), s pokorou a s otevřenou myslí, aby ten někdo dovedl původní myšlenku upravovat s postupem času podle toho, jak se její platnost v dnešním světě vyvíjí. Ten klub si už dávno neměl říkat „Autorský“, jelikož o to už tam nejde, ne primárně. Pravidla pro vstup měla dávno znít jinak (což samozřejmě není jen můj názor), k přijímání nováčků se mělo dávno přistupovat mnohem přísněji a s nutností zpětné vazby typu „přijmeme tě, až napravíš tyto prohřešky proti pravidlům“. A ne že „budeme dělat, že žádná pravidla nejsou, co ty na to, woe? Schválně, kolik lidí tvoje přijetí nasere, haha“.

Kdybych já měla dostat AK právě teď do rukou,  především bych zapracovala na tomhle všem, seznam členů by došel proškrtání primárně o všechna hovádka, co si tam z toho už dlouho dělají holubník, a o duplicitní blogy, jejichž přijetí bylo odůvodněno bez kontroly pouze tím, že jejich autor už jeden blog v klubu má, hlídala by se aktivita, ale vůbec validnost členů (tzn. jestli tam vůbec mají co dělat a jestli mají dostatečný respekt jak ke klubu, tak k ostatním členům – viz to spamování titulky), postarala bych se o jasné vysvětlivky k oficiálně nikdy neřešenému, a přitom tak diskutovanému bodu:“Co je to dobrý fotoblog“, a z klubu by tak letělo několik galerií, které, nezlobte se na mě, fotoblogem prostě nejsou, a už vůbec ne dobrým. Kdo by porušoval pravidla, nebyl by vůbec přijat, a pokud už by byl členem, pak by dostal měsíční ultimátum na nápravu, a pak sbohem, nejsme tu pro srandu králíkům a přečti si ta pravidla znovu.

Zmizela by ta absurdní dosavadní cenzura komentářů. OT, urážky, flamewary – snad každý chápe, že tady je určitá regulace nutná, a je třeba přiznat, že někdy je hranice tenká a někoho můžete naštvat. Ale nemělo by to fungovat tak, že neustále serete všechny, že. Ze stejného důvodu nemám pochopení pro uzavírání diskusí u všech starších článků. Je to zbytečné, tyto se přirozeně uzavřou samy, jelikož na ně už prostě lidi přestanou chodit ve chvíli, kdy téma nebude aktuální a přebije ho něco nového. Pokud to téma ale aktuální bude pořád, pak je přece kontraproduktivní uzavírat komentáře a brát lidem možnost vyjádřit se ke staršímu článku, k němuž ale pořád mají co říct. Dokud se diskuse nerozplizne v OT, nevidím v tom prostě smysl.

Členové klubu by měli vždycky mít možnost někde diskutovat o čemkoli. Když se to nehodí pod nějaký článek a byl by to off topic, pak ať je pro ně zřízena FB stránka čistě jen pro klub (protože na tu blogocézetovou se to obvykle taky nehodí).

Vrátila bych členům možnost jak přispívat do rubrik (a vést je), tak bych oživila staré dobré rubriky jako Kladivo, Úhel pohledu a další. Chtěla bych členům vrátit možnost posílat do blogu svoje články s názory na různá témata, vést diskuse jeden na jednoho (často z toho vznikaly zajímavé úhlopohledové střety) a tak dále a tak dále. Lampárna a Odpovědna bývala také skvělá rubrika, v níž se správci potkávali s publikem a věnovali se jejich dotazům, osvětlování nejasností atd.. Obšťastník – v blogosféře máme nejednoho blogera, který se věnuje pravidelnému vybírání toho nejzajímavějšího z okolí, jistě by se našel někdo, kdo by měl zájem vést podobnou rubriku přímo v rámci klubového blogu.

Všechny tyto rubriky je možno pořád dohledat v archivu, bohužel jeho veličenstvo se rozhodlo, že když už to všem podělat, tak pořádně, a všechny rubriky zrušilo, takže už není možno je dohledat odděleně, musíte jedině projít celý archiv měsíc po měsíci a číst všechno zmotané dohromady. Já vím, je to na nic, ale naštěstí alespoň tohle jde a kdo si dá práci si to přečíst, zjistí, že Klub dřív překypoval různými aktivitami, diskusemi s lidmi, otevřeností, že to žilo ze dvou stran, které spolupracovaly, a ne z jedné, která se rozhodla hrát si na všemocnou a všem se donekonečna vysmívat. Ano, Klub měl i temnější časy a Standa rozhodně nebyl jediným člověkem v jeho historii, který to bral podobným směrem, ale taky tam byly časy lepší a já se v článcích a komentářích po celé blogosféře, stejně jako v evidentním zájmu o samotný AK (který i po těch letech stále neustával, dokud ho sám Standa neutnul), neustále znovu přesvědčuju, že AK ještě dlooouho nemusel být mrtvý – a ani ještě není – protože je tu pořád spousta lidí, kteří to vidí správně a kteří mají potenciál rozjíždět na klubovém blogu velké věci a zábavu i poučení pro spoustu jiných. Ještě si máme co říct a dát a je velká škoda, když se někdo zfleku rozhodne takovou aktivitu s tak velkým potenciálem jen tak (s prominutím) z prdele pohřbít, protože na to už nemá náladu. Titulka stále mohla generovat spoustu zajímavých blogerů (a pokaždé jiných, neboť by se stále obnovovala o nové skvělé přírůstky do seznamu a případní zlobivci by neměli šanci zlobit dlouho), blog stále mohl žít, myšlenka sdružovat poctivé blogery stále mohla vzkvétat a komunita bezproblémově fungovat. Není tu jediný důvod, aby tomu tak nebylo, a to, že lidi nemají zájem nebo že není aktivita, jsou totální kecy. To jen Standa zabanoval prakticky jakoukoli možnost k jejich vyjádření, o kterou si sami řekli. Počínaje cenzurovanými komentáři a vyhazováním dobrých členů, a zakazováním oživování starých (byť stále žádaných) rubrik nebo nepodařeným – protože bojkotovaným – pokusem o Lupu konče.

Hrozně bych si přála, aby byla pozice správce nějakým způsobem odměňována, protože by se jistě našlo několik lidí, kteří by po ní milerádi skočili, kdyby nemuseli myslet především na to, jak přinést jídlo na stůl. Vím, že by to dělali dobře. I já bych to ráda vyzkoušela. Vidím na sobě, že i v těch nejvytíženějších časech si vždycky najdu čas na správcování Klubu Snílků – i kdybych měla zanebávat svůj vlastní blog, komunitní blogerské aktivity mi dávají smysl a baví mě, a protože vždycky někdo přijde s dalším kreativním nápadem a vždycky je plno nováčků, kterým je možno radit, nikdy to není nuda a nikdy se to neohraje. Věnuju se tomu bokem už léta, tak proč by to nemohlo jít znovu i u něčeho víc profláklého, jako je právě AK?

Mít tu možnost, přála bych si to vyzkoušet i zadarmo. Ne sama, s pomocí několika dalších blogerů, samozřejmě. Lidí, kterým věřím, že na to mají a že by je to i bavilo. Třeba Maglaiz a další správci KS (kdekdo se účastnil i Hry na Kladivo a podobných aktivit, kdekdo vedl v minulosti v AK vlastní rubriku), ale jistě by bylo super oslovit i jiné inteligentní blogery, kteří mají dost času vyskytovat se pravidelně v diskusích – zcela jistě by měli čas i chuť přiložit ruku k dílu, byla-li by jim dána možnost. A jistě by to stálo za to.

Kdybych si mohla něco přát, přála bych si, aby se AK znovu chopil „ten pravý“ člověk. Aby ho znovu rozjel a vzkřísil jeho slávu, aby se postaral celkově o chod blog.cz (ostatně to JE placená pozice, a pokud mi někdo nevěšel bulíky na nos, i dobře placená) a o jeho bugy, aby zahnal tu špatnou pověst, kterou si za poslední roky Standovy vlády získal, a aby prostě ten někdo udělal kus dobré práce, kterou by podle mě neměl být až takový problém udělat. Vždyť to nechce zase tolik. Jen ochotu a schopnost jednat s lidmi férově, otevřeně, dělat to pořádně a nelhat. A poslouchat, co mi lidi říkají.

A kdybych ten někdo měla být já, bylo by vzkříšení AK a navrácení mu jeho někdejšího lesku a prestiže něco, na co bych byla ještě hodně dlouho pořádně hrdá.