Modibodi menstruační kalhotky: Low-waste řešení pro ty, co nechtějí kalíšek

Článek není nijak sponzorován, používám pouze Skimlinks. A samozřejmě následuje trocha toho intimního obsahu, takže pokud na tohle nemáte náladu, přeskočte tenhle článek 🙂 Dík.

Už je to tak. Nejsem kalíšková. Nebyla jsem nikdy ani tampónová, prostě to pro mě nikdy nefungovalo, a zkoušet do sebe vkládat něco ještě většího mě tudíž naprosto nelákalo.

A tak jsem před pár lety zpozorněla, když se na trhu začaly objevovat menstruační kalhotky a začalo to vypadat, že by pro mě přece jenom mohlo existovat nějaké míň plastové, zdravější řešení než vložky (tehdy jsem ještě ani tak nehrotila ten odpad, spíš dopad na zdraví).

Jenže první, co vypadaly, že budou fakt fungovat, byly Thinx z Ameriky, a v době, kdy jsem na ně došla, jsme zrovna s panem M. měli nepříjemnou zkušenost s balíčkem z oné země a s clem, a mně se nechtělo k té poměrně vysoké ceně přidávat ještě poštovné a to clo, jehož výši mi nikdo nebyl s to říct, a kdovíjaké potenciální problémy, jako byly s tím předchozím balíčkem. A tak jsem se dlouho rozhoupávala a doufala, že se brzy něco obdobného objeví i v Anglii.

A vida, objevilo se Modibodi! Co se mi na nich líbilo?

  1. Jsou z UK. Když se snažíte omezit celkový osobní dopad na planetu, nakupovat alespoň v rámci jedné země, pokud ne úplně lokálně, je dobrý začátek, a krom toho to vyjde i levněji.
  2. Obecně jsou Modibodi o něco levnější než Thinx.
  3. Líbila se mi jejich „reálná“ kampaň a 30ti denní záruka vrácení peněz za jeden použitý kus.
  4. Měli výborné recenze.
  5. Měli sympatické designy a šikovně udělané webovky, díky čemuž bylo jednoduché si vybrat, co přesně potřebuju.

Tož jsem nakoupila, a díky TopCashbacku jsem ušetřila ještě o malinko víc, za což jsem se nezlobila.

Po zralé úvaze jsem si vybrala Sensual Boyleg variantu, která je míněna na lehčí až střední zátěž, protože s opravdu silnou „tetou“ se potýkám spíš kratší část cyklu a taky prostě proto, že se mi líbily. Vybrat správnou velikost mi u Thinx přišlo poněkud náročnější, vím, že k tomu přidávají různá doporučení (už nevím, kterým směrem, buď že máte ze své obvyklé velikosti ubrat nebo přidat…), u Modibodi to bylo poměrně blbuvzdorné, prostě podle centimetrů, což se mi líbilo, a taky jsem se vůbec nezlobila, když jsem zjistila, že krásně spadám do Ska, což mi po předloňském roce nošení džín 40/42 pohladilo duši, to zase ne že ne 😀

Objednala jsem si dvoje, protože co se dá dělat, jedny jsou prostě málo na to, aby vám to zabezpečilo celý proces, ale zase mi přišlo jako blbost pořizovat si jich víc, když nevím, jestli vůbec budou fungovat. Nabízejí sety na celý týden, což pro někoho může být pohodlné, ale pro mě osobně to bylo v danou chvíli zbytečné.

Kalhotky dorazily za pár dní a nastala chvíle pravdy – zkoušení.

Ještě než jsem měla šanci je vyzkoušet v akci, okouzlily mě tím, jak perfektně padly a jak byly příjemné. Neuvěřitelně jemný materiál, žádné kousání, prostě paráda. Okamžitě moje oblíbené nové prádlo.

První měsíc jsem ale měla na zkoušení smůlu, protože den poté, co kalhotky dorazily, bylo po „tetě“. Do provozu tedy přišly řádně až o měsíc později a od té doby jsem s nimi prošla pěti turnusy, kdy jsem se pozvolna učila jim důvěřovat a zjišťovala, jestli mi na nich něco vadí nebo jestli je mohu s klidem doporučit. Teď jsem momentálně v šestém.

Takže asi takhle:

  • Jsem z nich celkem unešená. To pohodlí je neuvěřitelné, jsou to momentálně moje nejoblíbenější kalhotky a normálně se díky nim na tu tetu skoro těším.
  • Zapomínám, že to mám! Jsem tak zvyklá na šustění, na něco „mezi nohama“ (nojo, haha) a na to, že musím myslet na to, abych s sebou celý den nosila aspoň nějakou tu vložku, že teď, když nic mít nemusím a nic nešustí, kolikrát na to prostě fakt zapomenu – samozřejmě pokud se nebavíme o prvním dni, kdy to o sobě dává bohužel dost vědět jinak 😛
  • Hrozně mě baví ten prázdný koš v koupelně. Sekundárně šetřím i na sáčcích do něj, a taky šetřím kroky, protože ho nemusím tolik vynášet. #lenoch

Jak se to používá, jak často mění, jak pere…

Zezačátku jsem tolik neměnila. Chtěla jsem vyzkoušet, kolik to snese, a popravdě řečeno ono je těžké poznat, kdy už to „má dost“, protože to prostě nevidíte.

Uvědomila jsem si přitom, že u vložek pro mě osobně docela často docházelo k tomu (hlavně ve slabších dnech), že jsem střídala spíš kvůli tomu, že byly už zmuchlané a byly na mně moc dlouho, než že by byla vyčerpána kapacita.

Takže obecně se dá říct, že jsem nemálo dnů dala v pohodě o jedněch kalhotkách a měnila až na noc a pak třeba druhý den v poledne. V pozdějších cyklech jsem měnila častěji, hlavně při silnějších dnech, protože jsem prostě chtěla být trochu hygieničtější. A popravdě hlavním ukazatelem, kdy je čas střídat, je asi hlavně váš osobní pocit a váš nos, protože v určitou chvíli to samozřejmě začne být cítit.

Jednou jedinkrát se mi stalo, že mi kalhotky protekly skrz. Bylo to v obzvlášť silný den, kdy jsem několik hodin pociťovala nezvykle silný průtok, ovšem neřešila jsem to, částečně z lenosti a nedostatku času, ale také ze zvědavosti. Věřím tomu, že kalhotky dostaly zabrat alespoň takovým množstvím, na které by normálně padly dvě vložky, což na to, že jde o variantu na lehkou až střední periodu, prostě bylo moc.

Při výměně si obvykle vlezu do vany, ne že by to bylo zapotřebí, ale pro svůj lepší pocit se obecně při měsíčkách častěji myju, a přitom si kalhotky ručně přemáchnu, z větší části vyždímu pod proudem vody a nakonec ještě trochu přeperu v domácí prací tekutině (z větší části kastilské mýdlo). Schnutí bylo koncem léta na delší lokte, přece jenom je ta střední část tlustší a moc se tomu nechce, ale od přelomu léta a podzimu mi v koupelně jede teplý „žebříček“ a na něm to schne jedna báseň, do příštího střídání mám vždycky nachystáno.

Z toho důvodu si zatím vystačím se dvěma kousky, ale zezačátku jsem uvažovala (a pořád trochu uvažuju) že by to aspoň ještě jeden chtělo. Na jaro, až přestanu topit, si ho nejspíš budu muset pořídit, protože bez topení to tak rychle schnout nebude a nechci být nucena řešit to znovu vložkami, byť jich tu ještě pár mám.

Nevidím ovšem důvod mít jich třeba sedm nebo kolik jich to na stránkách nabízejí v balíčku. Dovedu si představit, že někdo chce mít jedny na den, večer hodit do prádla a o víkendu třeba prát, ale já osobně si je radši přeperu hned, nepřišlo by mi dvakrát po chuti, aby to leželo v tom koši týden plné krve. #mnam #sorryjako 😀

Já je prostě během procesu přepírám ručně, a do pračky je hodím až po skončení.

Jsou dokonale ekologické/zero waste?

Nejsou. Modibodi se snaží, sahá po obnovitelných zdrojích a část nabídky je veganská, ale úplně sto pro to není, kalhotky se například nedají kompostovat a navěky taky nevydrží (ovšem co jo?), takže i když jste s nimi spokojeni, nebude to bohužel váš poslední nákup, za nějaký čas si je budete muset koupit znovu. Vaši celkovou tvorbu odpadu ale výrazně sníží a po vypršení jejich sací funkčnosti a až se třeba vytahají (což může být prý zhruba 6 měsíců – 2 roky dle toho, jak se o ně staráte) je můžete použít například jako hadr. Což je lepší než drátem do oka a lepší než vložky nebo tampony. Ty už po použití nijak jinak nevyužijete (aspoň doufám :D).

Vyplatí se finančně?

Mno. Jediné vložky, které mi kdy spolehlivě fungovaly, byly Always Ultra, balíček na jeden cyklus mě stál cca 1,5 £. Pokud mi Modibodi vydrží 2 roky, je to 24 měsíců, čili zhruba 24 period. Při útratě necelých 40 £ za dvoje kalhotky na dva roky bych na jeden měsíc zaplatila cca 1,6 £ (ve skutečnosti to bylo ještě míň, díky cashbacku), čili to vychází tak asi nastejno a finanční úspora v tom tedy vyloženě není.

Ale úspora odpadu je jasná. 24 period bez plastikových vložek, to je pro mě alespoň 240 vložek, co se nikdy nepoužijou a neskončí na skládce, kde by se 500 let rozkládaly. Kdyby nic jiného, tak tohle mi stačí jako důvod si je pořídit znova.

Závěr?

Já jsem strašně spokojená. Dělá to přesně to, co to dělat má, dokonce i víc, protože to vlastně nejsou kalhotky na nejsilnější dny a já jich s nimi už několik v pohodě zvládla. Cena mi nepřišla nijak závratná na to, co to dělá, jsou pohodlné a hezké a estetika celého procesu je jaksi mnohem lepší, protože tekutinu vidím až když máchám, a to mi to pak přijde jako máchat třeba krvavé obvazy, nic víc, žádná nechutnost v tom není.

Jsem sama zvědavá, jak dlouho budou fungovat, kdy zpozoruju nějaké první vytahávání se (myslím, že na stránkách mluvili hlavně o těch krajkách) nebo nedostatečnou savost, ale věřím tomu, že s nimi ty dva roky dám, a pak se uvidí, jestli sáhnu znovu po tomtéž nebo bude na trhu už zase něco nového, zajímavějšího.

Takže tak.

#bodypositivity