Neštěstí nechodí po horách. Kam by taky chodilo, když u mě je mu dobře?

Už týdny trpím našeho souseda čistě jen proto, že vím, že brzy odjede. Nejprve to mělo být cca 15. listopadu, to dám. Pak přišel s tím, že mu učitelka doma posunula termín zkoušek, takže tu může zůstat o dva týdny dýl. Inu dobrá, zhluboka jsem se nadechla, ale to už proboha taky zvládnu. No jenže pak přišel včera vytlemený jako sluníčko, že je všechno jinak. Že mu to s kolegy a tou cestou do Vietnamu vychází všechno líp tak, že tu prostě zůstane a pojede se až na jaře nebo co. Takže měl šílenou radost z toho, že může dýl vydělávat, a bude tu do 7. prosince. My jedeme 15.

Buhuhuhuhůů…. :,(

Že je někdo prase a ignorant, nechává po sobě bordel, dobře. Rozčiluje mě to do nepříčetna, ale jsou způsoby, jak to řešit. Buď si můžu zjistit, kde přesně mají pokoj ti jedinci, co tam ten bordel nechávají, a můžu jim ten binec a odpadky nosit před dveře. Nebo si na ně můžu stěžovat. Nebo je můžu seřvat, protože to jsou parchanti. Ale se sousedem je ten problém, že je to milý člověk. Jen prostě vydává nechutné zvuky.

Ráno co ráno nám zazvoní budík a hned na to se ozvou. Chrchlání, chroptění, tahání soplů z paty, flusání. Soused procitl a začal se „čistit“. Dělá to každý den, nejenom ráno, dělá to prakticky pořád, ale nejdelší úsek je vždycky ten ranní, kdy to dělá třeba půl hodiny a my přes tu papírovou stěnu slyšíme všechno. Vzhledem k tomu, že našeho řvoucího Ninju vnímá velice pozitivně, používá ho jako spolehlivý budík a je za něj rád, nemůžu mu to oplatit ani řádným mixováním. Bušit mu na zeď? Vylezl by a ptal se, o co kráčí, musela bych mu to vysvětlit. Nebo za ním zajít a požádat ho, aby to nedělal – samozřejmě, zní to prostě, ale dovedu si představit ten jeho nevinný překvapený kukuč, bylo by to trapné a ještě bych mu to nejspíš musela popisovat víckrát, než by mě pochopil – angličtinu nemá moc spolehlivou. Tak jako tak by došlo k nepříjemné situaci, a i kdyby se v tom umírnil, zkazilo by nám to domácí atmosféru. Vzhledem k tomu, jak je celý ostrov už teď prošpikovaný mezilidskými konflikty a aférami plnými hádek, vzteku a pomlouvání, příčí se mi k tomu přidávat a ničit ten jeden z mála aspoň zdánlivě bezproblémových vztahů.

Nehledě na otázku, která je nasnadě – když vám to tak vadí, proč jste to neřekli už přes měsíci? (nevím, doufala jsem, že přestaneš? Že ti to třeba dojde, když ne samo od sebe, tak poté, co si druhý soused stěžoval na tvoje hlasité zívání…)

Někdy se člověk prostě dostane do debilní situace, z níž neví, jak ven. Utéct není kam. Přemýšlím, že bychom se po návratu té rozumnější šéfové z dovolené začali vehementně ucházet o bydlení na druhé straně ostrova, které se teď ve středu uvolní odjezdem Čechů, a které nám ostatně horečnatě nabízela už před létem. Jenže to bychom museli také zažebrat, aby nás vrátili z unit do normálních chat, a to už by mohl být problém.

Kolem devátého listopadu očekáváme v unitách uzavírání. Nejprve se zavře bazén, pak se budou zavírat a čistit velké chaty okolo, pak unity – takhle nám to bylo řečeno, ale nevíme, jak dlouho to zavírání bude trvat, a jak dlouho pak budou trvat zimní úklidy těch unit – které zase budeme mít na starosti nejspíš my. V té době se ale taky má zavírat naše ubytovna a ve vzduchu tedy visí otazníky – kdy se ta ubytovna přesně zavře? A kam nás přestěhují? Odmítám do unit jezdit každý den přes celý ostrov půlhodinovou dojížďkou a ztrácet tak prakticky polední pauzu, na kterou nebude čas dojet si domů, a díky čemuž bychom si museli jídlo ohřívat v mikrovlnce v práci. Brr, mikrovlnka…

A tak místo doufání, že brzy soused vypadne a my budeme mít konečně pokoj a ubytovnu zase pro sebe, musím přepnout na doufání, že se ta ubytovna zavře co nejdřív a že ať nás přestěhují kamkoli, nebude to nikde poblíž jeho. Snad by to byla hlavní ubytovna ve středu ostrova. Není to taky nejblíž, ale lepší než na hradě. Oželím to, že budu muset mixovat ráno ve společné kuchyni naproti ubytovně a že se na to budu muset obléct do mikiny, místo abych si tam došla jen přes chodbu v pyžamu.  To je to nejmenší. Hlavně se zbavit toho prasete za zdí.

Čím víc nad tím přemýšlím a čím víc se toho tu děje, tím víc zjišťuju, že 99 procent frustrace tady pochází z šílených podmínek ubytování. Dobře, ty podmínky nejsou až tak šílené, ale je tady spousta much, které dávají prostor zmetkům k tomu, aby ničili život ostatním lidem. A příliš mnoho bezmoci. Ať už to jsou hovada, co nechávají bordel v kuchyni, uklízeči, co nedělají svou práci pořádně a nikdy nic do té kuchyně nedonesou (utěrky, jar…), takže to musím obstarávat já ve svém volném čase, to, že je nikdo nezkontroluje a nic s tím neudělá, sousedi, co vydávají šílené zvuky (to ani nezačínám o tom jeho zívání), šmejdi, co kradou nezamčená kola, nebo pařmeni, co jim není žádná večerka svatá a nic s nimi nezmůžeš. Můžeš dokola ohlašovat vedení, že tu o víkendu zase byla párty, stejně je nenapadne za celé ty měsíce někoho sem vždycky v ten víkend vyslat a zkontrolovat to. Vždyť to nejsme jen my, koho to ničí.

Přitom by stačilo málo a všichni by byli spokojení. Kvůli těmhle věcem se sem většina lidí už nevrátí, i když práce sama by byla celkem v pohodě. Já už tím znovu procházet taky nebudu, už tak mám zničené nervy a každý den se člověk nasere nějakou takovou věcí a hlavně tím, jak se to pořád všechno opakuje. Není to na hlavu?