BRIGHTON: 30 věcí k vidění, tipy na parkování, ubytování, jídlo i zábavu v mém milovaném městě

O tom, které město máme v Británii nejradši, není vůbec pochyb. Brighton má duši, jiskru a neskutečně nabíjející atmosféru, a kdybychom bydleli o kapku blíž, byli bychom tam nejspíš každý víkend. Sníme o tom, že tam jednou budeme žít, i když víme, že bydlení tam není vůbec levné. Máme tam totiž pořád co dělat, co vidět a co si užívat, a myslím, že to město má beztak ještě mnohem víc k nabídnutí, než o čem vůbec víme, protože my se obvykle vracíme pořád dokolečka k těm věcem, co už známe a milujeme, a na další zkoumání vlastně ani nemáme čas 😀

Napadlo mě tedy sepsat takový seznam inspirace pro ty, kteří se do Brightonu či okolí chystají, případně přemýšlí, proč tam vůbec jezdit a co je tam k vidění. Napadne-li někoho něco dalšího, co jsem vynechala, směle přidávejte do komentářů, budu ráda za každý tip navíc 🙂

1) Churchill Square nákupní centrum – Churchill Sq. je obecně dobrý začátek či meeting point. Pokud půjdete směrem z Hovu po Church Road, celou cestu budete potkávat různé obchůdky, kavárny a restauračky, ale teprve jak se přiblížíte k Churchill Sq., jste v centru a začíná pravá legrace. Přímo v nákupáku najdete především nejlepší místní WC zdarma. Jsou největší, nejčistší a celkově nejpohodlnější. 

Dál tu za zmínku stojí třeba Apple Store, pro nás jabkáře je tam rychlá wifina, takže polední víkendový skype domů zvládnete i když zrovna nejste doma 😉 Dál třeba šmuky Claire’s, CDčka, plakáty a filmo/seriálové gadgety a dárečky HMV nebo Menkind, což je taky super gadgetárium nejen pro geeky. Nahoře je tam i něco málo fast foodů, ale upřímně, my tam nechodíme, protože cestou dolů po North Road k Pieru potkáte tolik super míst, kde se najíst, že nějaký mekáč si může jít trhnout 🙂

Před Churchillem se pravděpodobně, bude-li hezky, potkáte s jednou z největších předností Brightonu – buskery. Jsou na víc místech, ale tohle je jeden z nejlepších spotů, kde si můžete hezky posedat okolo na zídky a užívat si třeba sváču nebo kafe, zatímco vám k tomu někdo hraje.

2) Primark – nejoblíbenější hadrárna českých, slovenských a vůbec všelijakých expatů v Anglii, samozřejmě. Kvalita všeho druhu, neb Primark není jen jedna značka, ale většinou tam seženete rozhodně jakékoli basic věci na doma, na práci, na sport, ale i na lepší, mají tam i boty (ale ty mě zatím nikdy nezaujaly), nějakou drogerii, accessories, home decor (třeba teď zrovna epicky měkoučké přehozy na gauč), džíny, plavky, spodní prádlo a ponožky za hubičku, pyžama, ale i slušný oblek za pár stovek. Sortiment se často obměňuje, takže mají pokaždé něco nového a já, minimalista, mám někdo co dělat, abych si zase něco nekoupila.

3) Starbucks, Costa, Subway, KFC, Burger King, McDonnald’s a tak dále… – nemáte přece jen chuť zkoušet nic moc nového, radši byste známý fast food? You name it. V okolí Churchill Sq. a dál po North Street najdete nejspíš všechny své oblíbené názvy, některé i víckrát, abyste se nemuseli vracet. My máme celkem rádi Starbucks, neb skrz mobilní aplikace sbíráme hvězdičky za nápoje a dostáváme odměny, a hlavně mají hned několik alternativ kravského mléka. Taky mají wifinu a záchody. V Subwayi obvykle dáváme některý z footlong sandwichů v denní nabídce za 4 libry, což dá dvě libry na jednoho a to je opravdu hodně laciné.

4) All you can eat podniky, burgers, tradiční english breakfast… – na druhou stranu pokud jste nepřijeli do Anglie jíst to samé, co jste stokrát jedli doma, za zmínku stojí třeba několik All you can eat podniků na North Street, většinou s italským nebo indickým jídlem za rozumnou cenu (hlavně pokud jste fakt jedlíci).

Jeden z nich, Casa Della Pizza, jsme se rozhodli pro vás vyzkoušet! No dobře, nebylo to tak úplně pro vás, nalákala nás přívětivá servírka nabídkou limonády zdarma 😀 Ale to se taky počítá. Výsledek? Jídlo stálo na jednoho 7 liber a nacpali jsme se docela k prasknutí. Kvalita nebyla až tak vysoká, ale to jsme ani za takové peníze nečekali. V klasickém pubu se najíte třeba za 12 liber na osobu (burger + hranolky), takže nacpat si teřichy tlustou pizzou spíše amerického stylu, špagetami, saláty či vařenými vajíčky za sedm je pořád super nabídka. Já osobně jsem byla nacpaná ještě večer.

Za návštěvu stojí také The Post and Telegraph pub, který je součástí řetězce Wetherspoons, kde je možné si dát po celé dopoledne až do dvanácti hodin super anglickou snídani (včetně vegetariánského provedení s veggie párky) nebo třeba právě ty burgery, steaky a spoustu dalších věcí, zkrátka něco „lepšího“, to všechno v hezkém, dřevem vyloženém interiéru. Skvělé místo, kde nasát trošku tradiční „english pub“ atmosféry. My chodíme do Wetherspoons vždycky na jednu veggie snídani a jedna vajíčka Bennedict a milujeme to!

Objednávat je třeba na baru, kde nahlásíte číslo stolu, nebo přes mobilní aplikaci.

5) Efes Kebab a Kokoro – zvláštní bod chci věnovat Efesu, kde mají za skvělou cenu 6 liber doner talíř, z nějž se pohodlně nají dva jedinci (ale mají i jiné věci) a byť interiér je takový klasický kebabový, jídlo je bašta, je řádné horké a není třeba se ho bát. Prověřeno mnohokrát nejen námi dvěma.

Bludišťáka taky dostává Kokoro, který se tváří hlavně jako sushi place, ale mají tam i jiné věci, třeba pálivé sladkokyselé tofu kostky s rýží, což je jídlo hlavně pro ty, kterým nevadí pálivo 😉 Pro ně i ty ostatní mohu vřele doporučit si k tomu dát Aloe pití, neb je to příjemný hasicí prostředek. Z jedné větší porce se opět bez problémů najedí dva. A Aloe doporučuji koupit dopředu v Poundu, většinou tam mají dvě malé petky za jednu libru.

6) Krispy Kreme – když už jsme u toho jídla, tak pokud by se někdo chtěl rozmazlit chutným zákuskem, vřele doporučujeme koblížky od Krispy Kreme. Mají tam pár stolečků, můžete si tam dát i kafe, ale hlavní jsou ty koblihy, které jsou všech možných příchutí a zdobení a jsou prostě fenomenální, nadýchaňoučké, nebe v puse. Jednou jsme dostali darem celou krabici obyčejných základních s cukrovou polevou a zprasili jsme to v několika minutách, taková to byla vášeň. Ceny samozřejmě až taková vášeň nejsou, jedna kobliha přijde myslím minimálně na libru pade, ale pokud vám nejde o množství, spíš požitek, tak není co řešit.

7) Sainsbury’s – Nicméně nemůžu vynechat tuhle pocukrovanou malinovou dobrotu, protože to jsou prostě jedny z nejlepších marmeládových koblih, co jsme kdy jedli. V balíčku je jich pět a cena je cca 75 pencí, takže cenový rozdíl oproti Krispy Kreme je poměrně markantní 😀 Nejsou tedy samozřejmě tak fancy, ale pokud vám to nevadí a rádi si je zbaštíte klidně někde venku na lavičce nebo v parčíku, tak hr na ně. Jsou dostupné i v jiných verzích, třeba s čokoládovým krémem nebo s vanilkovým, ale upřímně, tyhle malinové jsou náš absolutní favorit a nejlepší jsou samozřejmě ještě teplé.

Pokud nejste na koblihy, v Sainbury’s můžu doporučit taky čerstvé sušenky, najdete je poblíž koblih, tedy u čerstvého pečiva, jsou taky po několika v papírovém sáčku, taky stojí nějak do jedné libry a jsou fenomenální. Při srovnání s podobnými sušenkami z Marks and Spencer je to neskutečná výhra. MS je má xkrát dražší a tvrdé, kdežto tyhle jsou měkoučké a silně návykové. Naše nejoblíbenější jsou čokoládové nebo ovesné s rozinkami 8)

Sainsbury’s potkáte jak nahoře cestou z Hovu, tak dole u Brighton Pieru

8) Waterstones – knihomilové se mohou potěšit pohrabáním se v knihkupectví Waterstones. Jako každé knihkupectví mají i řadu jiných přidružených produktů, diáře třeba, ale i různé geekovské dárečky. Taky mají ve vyšším patře vlastní kavárnu pro ty, kdo by si tam třeba chtěli rovnou posedět a počíst. A už nějakou dobu tam mají nabídku na kafe a dort za 3 libry. Jestli to tam bude i příště, asi zajdeme zkontrolovat…

9) Tiger – pražáci ho možná už znají, no pokud neznáte, Tiger je takový zvláštní dánský obchod, který by se dal popsat jako papírnictví, domácí potřeby a všelijaké možné vychytávky se stylem, a dost možná se tam budete cítit trochu jako v Ikee, byť je to krámek poměrně malý. Mají toho tam spoustu, a taky poměrně často obměňují sortiment. Je to skvělý krámek pro všechny papírové geeky, ale i každého, kdo shání nějaký zajímavý dárek. Zajímavostí je, že tam mají i za velice slušnou cenu větší pytlíky koření, což je jinak pro nás, Čechy v UK, poměrně těžko sehnatelný sortiment.

10) Lush – to pro vás asi taky nebude žádná novinka a pokud ano, tak už z toho důvodu se zajděte podívat a hlavně počuchat. Všechna možná homemade drogerie, voňavé koupelové bomby, na zvířatech netestované produkty, co nejvíc šetrné k přírodě, minimalistické a pokud možno bez obalu. My jako milovníci Lushe jsme tam poměrně pečení vaření, o tom žádná, a kdyby se nějaký chlap pozastavoval, co by jako dělal v krámě s koupelovými sajrajty, tak je fakt, že v Lushi obvykle pracují moc pěkné alternativní slečny s vlasy všech barev, s tetováními i bez, ale celkově obvykle moc pěkné na pokoukání.

11) Poundworld a 99p store – kdo šetří, miluje Pound-shopy. Pokud nechcete ani koblihy, ani sušenky, ale nějakou jinou sladkost, tyhle krámy mají obvykle velký výběr všech možných laskomin, dá se tu ale sehnat i bambilion jiných věcí, všechno za tuhle skvělou cenu. Jídlo, pití, drogerie, kosmetika, domácí potřeby, papírnictví, elektronika, věci na párty, no prostě všechno možné. Doporučuji koupit si minimálně balíček ořechů, bude se vám hodit nejen jako svačinka, ale taky pro veverky v parku, viz níže.

12) Superdrug – nemám potřebu tady básnit o drogerii, obvykle všechno, co potřebuju, seženu v Poundu nebo jinde, ale Superdrug je takové moje guilty pleasure, když jsem ve městě, z toho důvodu, že se tam ráda chodím navonět a třeba i trochu namalovat 😀 Jako každá správná drogerie a parfumerie, i Superdrug má police plné testerů, a není nic příjemnějšího, než chodit městem ne jako zpocená uřícená turistka, ale jako poklidná, krásná a voňavá dáma. A trocha parfému a barvy na rty vždycky zvedne náladu i vylepší fotky (tedy hlavně ta barva :D).

13) Lanes – neboli „Uličky“ jsou opravdu prostě blok spletitých úzkých uliček plných nejrůznějších obchůdků, kde si budete pravděpodobně připadat trochu jako v Příčné ulici. Jsou o to zábavnější, že některé vchody do nich jsou velice snadno přehlédnutelné a lidi procházejí okolo, aniž by si vůbec všimli. O to víc si můžete připadat jako praví kouzelníci ve městě mudlů, jelikož vy jste to našli 😉 Jestli tam je něco zajímavého, to je na osobních preferencích, určitě to stojí za nakouknutí.


14) Trhy a obchůdky – záleží na počasí a období, nicméně většinou ve slušném počasí o víkendu potkáváme řadu trhů hlavně nalevo od North Street (tedy ulice jako Windsor, Portland, Bond), a když nejsou trhy, tak jsou tam alespoň zajímavé obchůdky a buskeři.

15) GAK – muzikanti pravděpodobně docení známý GAK shop s kytarami, kombíčky, klavíry a dalšími hudebninami. Cestou k němu projdete právě jednu z hlavních trhových ulic, plnou různých obchůdků.

16) Infinity Foods – krám hned naproti GAKu nabízí široké spektrum organických a „opravdových“ potravin i drogerie. Něco ke zkoumání pro vegetariány, vegany i jen fanoušky.

17) Wagamama – na stejné ulici, jen o kousek dál, je možno najít známý orientální a vegetariánský restaurant.

18) Royal Pavillion parčík 
– bezpochyby jedno z nejlepších míst, kam si zajít posedět na trávu a dát si piknik, ale i v méně slunečném počasí stojí za to se tu otočit. Jednak kvůli buskerům, jednak kvůli samotnému Pavillionu, který se dá určitě považovat minimálně za něco, u čeho se můžete vyfotit :D, ale taky třeba kvůli veverkám a rackům.

Kupte si v Poundu či Sainsbury’s oříšky nebo vločky, chvilku choďte okolo a buďte si jisti, že téměř stoprocentně najdete alespoň jednu šedou veverku, která bude mít zájem nacpat si torby. Místní veverky jsou zvyklé, podobně jako v Londýně, takže je slušná šance, že ukořistíte fotku. Většinou nejsou až tak přátelské/oprsklé, ale jeden nikdy neví. 🙂 Občas je chuť na sušenku tak velká, že se s váma budou o ni třeba i přetahovat… #vlastní_zkušenost

19) Brighton Pier – až nebudete vědět, co s drobáky, nebo pokud rádi soutěžíte, určitě si zajděte do Pieru. Jednak je to pěkné místo samo o sobě, můžete se projít po dlouhém mole a koukat, jak se vám hluboko pod nohama divoce valí vlny (poněkud adrenalin pro ty, co se bojí výšek, a nedoporučuji upustit telefon nebo něco podobně důležitého), jednak je Pier plný automatů, v nichž je možno zkusit vyhrát nějakou cetku.

„Vyhrát“ bych asi měla dát do uvozovek, tyhle automaty samozřejmě nejsou dělané na to, aby v nich někdo vyhrál peníze. Je třeba to brát reálně, pravděpodobně do nich nahážete docela dost drobných, než vypadne nějaká hračka – ale to je na vašem uvážení, do hračkových automatů vidíte, takže si můžete sami rozhodnout, kde má smysl investovat a kde to nevypadá slavně – nicméně dá se tam sehnat pár slušných suvenýrů, k nimž hlavně budete mít i tu vzpomínku spojenou se zábavou a adrenalinem. Jsou tam samozřejmě i „lovné“ mašiny na plyšáky a na samém konci Pieru je permanentní pouť s řadou atrakcí. Mnohé automaty pak dávají mimo „cen“ také lístky, které pak můžete směnit za nějakou cenu navíc. Dá se tu i najíst, ovšem úplně cenová výhra to není a většinou jen Fish’n’Chips a podobně. (Ovšem tedy v pubu cca uprostřed mola jsme měli až odporně velkou porci hranolků, a to se vyplatilo :))

Jinak drobné řešit nemusíte, přímo v kasinu jsou rozměňovací automaty, jak na bankovky, tak na drobné, kde vám to z libry vyplive požadovaný počet dvoupencí. „Lepší“ automaty (s luxusnějšími cetkami) jedou na deseti pencovky, ale to už je pro bohaté a neřekla bych, že to za to stojí 😉

U tahacích automatů na plyšáky počítejte s tím, že ty kleště jsou hodně volné a musí se mít za co na plyšákovi zachytit. Hladký „bludišťák“ bude mnohem složitější na vytažení než něco, co má paže a nohy.

Poměrně velký bonus Pieru je mimo  jiné taky to, že jsou tu další záchody zdarma.

20) Brighton Wheel – my tyhle věci nemusíme, podle nás je to spíš tahárna na peníze, ale někdo to má rád a určitě je to poměrně slavná věc v Brightonu. Prostě Ruské kolo, hned vedle Pieru 🙂

Tady se musím omluvit, neb jsem řádně zaspala 🙂 Poslední víkend jsem přišla na to, že kolo už není, hřebíček do rakve mu zasadila rozhledna i360 (viz níž), nicméně kolo plánují nahradit dvěma věžemi, mezi nimiž by mělo být napnuté lano a po něm se můžete svézt připnutí na karabině. To bude podle mě možná větší sranda a podle ceny uvidíme, jestli se na to alespoň pan M. nezkusí hecnout 🙂 Já výšky opravdu nemusím.

Tak pápá kolo. A díky za pěkný fotky.

21) British Airways i360 rozhledna – poměrně nová a luxusní záležitost na brightonské kolonádě je tahle 360ti stupňová rozhledna, kam se můžete nechat vyvézt a čučnout na Brighton a moře shora. Inu, zase, někoho tyhle věci berou. Já si svých patnáct liber (odkaz vede na ceník, studenti a děti mají slevu) radši utratím nějak jinak.

22) Kolonáda – Brighton Beach – každopádně za slušného počasí je nejlepší věcí na Brightonu vůbec dlouhá kolonáda podél moře. Buskeři, podniky s živou hudbou, občas trhy, ale hlavně šumné divoké moře s neuvěřitelně čerstvým přímořským vzduchem, racci, co překřikují prskající vlny, no prostě živo 8) Po kolonádě je možno se procházet nebo si někde schrastit brusle, koloběžku či kolo, a hlavně se krásně nadýchat a užít si atmošku. Protože co by z toho člověk měl, že je v nádherném přímořském městě, kdyby nešel nasát trochu toho moře, žejo. Na koupání to moc není, i v létě je tu moře poměrně studené, a písek taky nečekejte. Můžete si ale určitě nasbírat aspoň nějaké oblázky domů na památku. A taky se tu dá dělat BBQ na pláži nebo piknik na trávníku vedle.

Na kolonádě je možno najít také další záchodky zdarma, je to taková malá budka přibližně na úrovni First Avenue.

Kolonáda je momentálně na některých místech trochu rozkopaná, upravuje se. Průchodu to ovšem nijak nebrání a pokud fotíte přímo z pláže, fotky vám to taky nezkazí.

23) Eventy – hudba a jídlo – nepochybujte o tom, že Brighton žije. Každou chvíli, hlavně během sezóny, se tam dějí všelijaké eventy, ať už hudební festivaly, koncerty, žrádelní festivaly, pochody, trhy, maratony, no prostě všechno možné. Než pojedete, určitě mrkněte na net, ať nepropásnete, jestli se tam třeba zrovna teď něco neděje.

24) Sea life Brighton – pan M. tam byl a prý to za to nestojí. Ale sto lidí, sto chutí, někomu se to třeba líbit bude.

25) Phoenix Rise ulice! – když jsem vloni zjišťovala, kde v Brightonu přes noc parkovat, zabrousila jsem na Couchsurfing, kde mi bylo doporučeno hned několik ulic, kde se dá parkovat večer zadarmo, a jedna z nich byla Phoenix Rise. Musela jsem si to přečíst znovu 😀 Jak často zjistíte, že ve vašem oblíbeném městě je ulice nebo nějaká jiná zajímavost stejného jména jako mají vaše webovky a značka? Uličku najdete cca 15 minut chůze od Pieru.

26) Old Pier – abych vám v tom ještě stihla udělat guláš, Brighton má vlastně ty Piery dva. Ten nový, dlouhý, s poutí a automaty, ale taky starý, který kdysi dávno shořel a zbyla z něj jen konstrukce a pár kůlů na pláži. Na starém Pieru toho není tedy až tolik k vidění, ale je to velice oblíbená atrakce pro fotografy. Zkuste pogooglit, najdete určitě spoustu všelijakých pěkných výsledků. Taky jsem se snažila 🙂


Young man and the sea by elation-station

27) Job Centre Plus – tohle je zajímavé jen pro ty, kdo jedou do UK pracovat, ale pro pořádek bych to uvedla také, protože pro nás bylo velkým bonusem zjistit, že tady tenhle úřad má taky pobočku. Job Centre Plus je místo, kde získáte National Insurance Number. Není v tom žádná věda, ale chce to postupovat „podle návodu“, a těch je plný Youtube. Jak jsme to složitě museli řešit my (a proč), si můžete případně přečíst zde.

28) Brighton Marina – jako každé správné přímořské město, i Brighton má svou marínu neboli kotviště. My jsme tam ještě nebyli, ale co víme, jsou tam nějaké možnosti jídla, je tam Asda, kde by mělo být možné poměrně levně tankovat, a jinak tam určitě bude plno loděk, houpajících se na vodě, na což bude pěkné pokoukání.

A co ještě dalšího vidět v „okolí“?

29) Seven Sisters útesy – není to úplně nejpřilehlejší okolí, ale je to víc než dobrý přídavek, pokud už míříte tímhle směrem a máte třeba den či půl navíc. Tyhle slavné bílé útesy budete pravděpodobně znát ze všech možných anglických a německých romanťáren, Pilcherovek, Rozumů a citů a podobně, a najdete je cca hodinu cesty autem od Brightonu (pokud nemáte auto, zkuste pohledat autobusy).

Jsou úchvatné v jakémkoli počasí. Za slunečna to chce brýle, jinak to docela vypaluje oči, a za každého počasí každopádně větrovku, protože tu nemálo fouká. Je to tam poměrně na dlouhou procházku nebo přejezd autem, dá se jít jak nahoru, tak dolů po schůdkách, u nichž taky najdete veřejné wc, v normální hodiny je otevřené. O kus dál je pak pěkný slavný maják Beachy Head a taky super restaurace téhož jména, kde jsme si kdysi dávno dali poměrně solidní vege burgery.

The shadows and highlights by elation-station

30) Další města poblíž – za návštěvu jinak určitě může stát i Worthing, kde třeba známe přinejmenším jednu skvělou thajskou restauraci Thai Street Food a taky je tam nějaké nákupní centrum, trhy, Poundland a podobně, nebo Shoreham-by-Sea, kde se dá taky okukovat hodně zakotvených loďek a je tam fajn pub Bridge s venkovní zahrádkou a výhledem na zátoku – víc toho o něm nevím 😀 Leda snad ještě to, že odtamtud jezdí bus podél moře až do Brightonu a není drahý 😉

Přespávání v Brightonu?

Pokud víte datum cesty delší dobu dopředu, rozhodně můžete zkusit Couchsurfing. Hostitelů je tam docela dost, jen je prostě třeba je neshánět pár dní předem, to už většinou mají jiné plány nebo mají plno, nebo nestihnou ani odpovědět. Couchsurfing je skvělá příležitost, jak se poznat s místními a pokud aspoň trochu zvládáte angličtinu, zaručeně si příjemně popovídáte. Surfování má tu výhodu, že se za něj neplatí, neberte ho ale jako ubytování zdarma, protože nic není zdarma. Za couchsurfing se platí interakcí, povídáním si a většinou je na místě uvařit hostitelům něco dobrého nebo je přinejmenším na něco pozvat. To vás bude stát pár peněz, času a energie, takže tuhle možnost nevolte, pokud nejste ochotní se zabývat někým jiným než sebou a vlastním zkoumáním lokality. Není prostě slušné si u hostitelů jen odhodit věci, vyrazit do města, přijít v noci a ráno hned zas vypadnout.

Dál tu určitě funguje AirBnB nebo Booking.com, ovšem buď si připlatíte, někdy jsou pokoje dokonce dražší než v Londýně, nebo se budete muset spokojit se společnou ložnicí, v níž mohou být i další hosté, a kde to nevypadá nic moc. Postel máte čistou, můžete mít snídani v ceně, ale může to mít mouchy. My jsme spali například v Kings Arms hostelu a bylo to celkem v pohodě, byť koupelny nebyly v nejvyšším standardu. Pořád to ale bylo lepší než HostelPoint u Pieru, tam byla hygienická situace opravdu nižší, matrace extrémně proleželé a ještě jsem ani neměla na posteli polštář. Tyhle podniky mívají samozřejmě nějaké sprchy, společenskou místnost, wifi a malou skříňku na cennosti a mohou nabízet i kontinentální snídaně, ty za to ale většinou moc nestojí – cereálie a možná toust s marmeládou, výjimečně něco navíc. V takových podnicích opravdu nečekejte nic speciálního, ale oba tyhle podniky měly tu obrovskou výhodu, že byly doopravdy pár kroků od Pieru, a to je naprosto luxusní lokace za luxusní cenu (cca 9 liber na jednoho).

Taky můžete omrknout Ymcu a Yhu, s Yhou máme výbornou zkušenost z Penzance, čisté příjemné prostředí a skvělá anglická snídaně (za příplatek), které ty z hostelů nesahají po fazolku. Ale nevím, jestli i v Brightonu nabízejí veřejně pokoje, já jsem takovou možnost nenašla.

A co parkování?

Doporučuji prohlédnout si Parkopedii a hledat podle lokace, kde přesně budete spát. My máme obecně oblíbené kryté parkoviště v Hovu na Norton Road a večer od osmé hodiny je spousta míst zdarma (včetně toho parkoviště) – o to větší je pak o ně ale tlačenka. Některá další krytá místa také nabízejí parkování přes noc, někde to ale nejde, tak je třeba zohlednit, jak dlouho kde hodláte být, a tak dále. A určitě neparkujte na dvojitém pruhu, tam byste si zbytečně říkali o pokutu.

Z Norton Road parkoviště k Churchillu je to cca půl hodiny chůze, nebo si můžete naskočit jako páni na autobus, jízdné jsou dvě libry na osobu a dojet se dá samozřejmě až klidně dolů k Pieru (kam to jede dál, to nevím).

A ještě aplikace a tipy hlavně pro jabkáře

To se týká hlavně fast-foodů, v mnohých je možné ušetřit skrz nějakou aplikaci. Pokud jste tedy jabkáři (= máte iPhone), mrkněte určitě do App Store. Případně androiďáci možná najdou některé z těch aplikací i ve své verzi. Já nejvíc využívám Starbucks apku, protože tam chodíme skoro pokaždé, když jsme ve městě, a při dlouhodobém používání se to vyplatí. Drobně ušetřit můžete ale také tím, že si donesete vlastní termohrnek, nejsem si teď stoprocentně jistá, jestli to ještě stále platí, ale bývalo zvykem, že za to je malá slevička.

Jinak mě ale nejvíc v poslední době nadchl Burger King, kde dostanete každý měsíc několik voucherů a tam jsou opravdu slušné slevy, třeba 50% aspoň, nebo zdarma hranolky či další věci k jinému nákupu. Navíc se to velice jednoduše používá. Za nákup taky momentálně rozdávají účtenku s odkazem na internetový formulář, který když vyplníte, dostanete zdarma burger ke koupi hranolků a pití. V nabídce byl myslím Whopper, veggie burger a ještě jedna věc, kterou si už nepamatuju.

Taky se registrujte na Cloud od Sky, mnoho míst v Anglii podporuje cloudovou wifinu a váš mobil se na ni bude moct automaticky připojovat.

A to je prozatím asi všechno 🙂

Máte další tipy na zábavu, stravování, nakupování i ubytování? Zaujalo vás v Brightonu něco jiného? Budeme rádi za každý příspěvek. A pokud vám článek pomohl, dejte vědět 🙂