Jak se líhli tři ducksketýři

Inu slibovala jsem kachní porodní deníček, tak tady je něco v tom smyslu. To bylo tak:

Dvě kačky se mi vylíhly téměř bez potíží, ale ta jedna, co se proďobala vlastně jako první, mi dala hrozně zabrat. Proďobala se totiž na špatné straně, a to je pak vlastně takový předčasný porod, protože normálně se mají proďobat nejprve z membrány do vzduchové bubliny a tam se jaksi dodělat, dovyvinout, a teprve pak naťukají zevnitř skořápku a začnou pracovat na tom, aby se dostaly z ní ven. Jenže někdy se stane, že to kachně začne ďobat moc brzo a ve špatné pozici, a tak se místo do bubliny dostane rovnou ven a na špatné straně k tomu.

Modřina

Tak bylo třeba milého mrňouse nechat dodělat se tak, jak je, ale kontrolovat, jestli dýchá, vlhčit odhalenou membránu, která dovede v takové situaci rychle vyschnout a scvrknout se a tím to nebohé kachně uškrtit. No zábava s tím, takhle o bank holiday víkendu, a ještě když máte venku na rybníku ty čtyři indické běžce, co po nich jde liška, a na rameni, v ruce nebo v klíně věčně upípanou ukaděnou Hope.

Postupně jsem tedy víc než den opatrně oloupávala skořápku a zvlhčovala, během čehož jsem kontrolovala ty ostatní vajíčka. Jak říkám, dvě se vylíhla téměř bez pomoci, a toho předčasného chudáka jsem nakonec posledního rána našla s membránou notně sraženou, ale naštěstí měl celou dobu možnost dýchat dírkou, tak to nebyla úplná katastrofa. Ovšem bylo jasné, že je mu těsno, že ho to tísní a že je nejvyšší čas ho dostat ven, snad v jednom kuse.

Takhle byl hrozně dlouho, a jakmile se vylíhli sourozenci, často při jejich snaze protlačit se inkubátorem na druhou stranu skončil dírou na zemi, což bylo třeba hlídat, aby se neudusil.

Odloupala jsem asi třetinu skořápky, počkala, pak bylo vidět, že se kachně snaží, ale membrána je na něm přilepená, tak jsem musela začít loupat i tu (což je třeba dělat opatrně, mohou tam být ještě nějaké žíly, když to uděláte moc brzo, kachně se může poranit, což se mu ostatně stalo i na začátku, okolo toho proďobání se udělala modřina), no nakonec jsme to společnými silami zvládli a vyvalilo se, to už jsem ovšem druhá dvě kachňata měla pryč z inkubátoru, protože tam dělala moc velký bugr a já se o tohohle mrňouse bála. Krom toho tím věčným zvlhčováním mi tam zplesnivěl karton, kterým byla vajíčka vypodložena, a bylo ho třeba vyměnit, tak jsem tu výměnu a přesun kachňat udělala v jednom.

Scvrknutá membrána = je zle. A že s ním sourozenci neustále hrají fotbal, mu asi taky nepřidá.

Jenže pak mi tam tenhle chudáček zůstal sám a nevypadal nejlíp. Čekala jsem na další dvě vajíčka, ale v tom všem stresování se jsem je popravdě trochu zanedbala a posléze jsme o ně přišli. Nadávám si za to, ale co se dá dělat. Ve skutečnosti nejde říct, jestli je to něčí vina, a popravdě mnoho chovatelů vejcím vůbec nepomáhá. Buď se prokoušou sami, nebo neměli být.

No ten první den po narození mrňouse jsem s nimi skoro souhlasila, protože měl „rozjíždějící se nohy“, tedy problém, který se někdy objevuje, kde má kachně jednu nebo obě nohy jaksi ujíždějící do stran nebo otočené špatným směrem a neudrží se na nich. Tohle se dá spravit jakousi dlahou/konstrukcí, ale zjistila jsem, že to samozřejmě není zdaleka tak jednoduché, mrňous absolutně panikařil a odmítal si dát cokoli nasadit, tak jsem to nakonec nechala být, nadopovala ho podle rad pivovarskými kvasnicemi, které jsem naštěstí měla koupené už dopředu (nemyslete si, měla jsem nastudováno a šla do toho nachystaná), dala pod něj kus bambusové utěrky, aby mu to neujíždělo jako na tom kartonu (byť byl vlnkovaný), 24 hodin to tedy musel vydržet o samotě, ale po tom pangaminu se zlepšoval hodinu od hodiny.

Druhé ráno jsem se nemohla dočkat, až ho dám k sourozencům, protože byl chudák nešťastný, že je tam sám, a tehdy jsem právě zjistila, že ta poslední dvě vajíčka nedopadla, a dokonale mě to po tom všem zdrchalo. Mrňous byl ale naprosto nadšený ze společnosti a pořád se zlepšoval, a i když vypadal pořád jako taková chudinka a měl slepenou půlku obličeje, byla jsem (a pořád jsem) hrozně pyšná na to, že jsem ho z toho vajíčka dokázala dostat, no a podívejte se na něj dneska.

Tedy, na něj. Já už nevím, kterej z nich to je 😀 Ale to je dobře. No a tolik k líhnutí.

Od té doby, co se vylíhli, jsou tihle mrňousci nejroztomilejší potížisti, a hlavně adoptivní sourozenci Hope, která tu kachní společnost potřebovala jako sůl (a my jsme taky potřebovali, aby ji dostala a dala nám pokoj :P). Zezačátku si tedy myslela, že jsou ty žluté chlupaté koule snad k jídlu, a když to jedlé nebylo, tak jí to nebavilo a chtěla od toho pryč, ale pomaloučku polehoučku si na ně zvykla, nic jiného jí ostatně nezbylo, a mrňousci ji přijali za svou maminku, protože byla starší a o hodně šikovnější.

Učila je už od začátku kachňátkovat, a jakmile bylo dost teplo, co nejvíc jsem je brala ven, a to docela brzo i k rybníku. Normálně by v krabici vydrželi mnohem dýl, ale Hope jí měla od začátku plné zuby, nadávala jako špaček a snažila se vyskočit. A vzít jen Hope nešlo, to pak vyváděli mrňousové.

No a tak se stalo, že vlastně dostávali od začátku výchovu spíš jako kachňata divoká, na rybníce byli o dost dřív než běžci, a kupodivu se jim tam okamžitě strašně líbilo a od začátku plavali a potápěli se jako páni. Dokonce tam vydrželi dýl než Hope, která je přitom kachně divoké, o týden starší, a taky už jí začínalo rašit peří, zatímco žluťásci byli dávno ještě jen chlupaté koule a vlastně tak nedávalo vůbec smysl, že jsou tak strašně nepromokaví a tak dobře plavou! Zatímco Hope si dá čtvrthodinku na vodě a pak se jako zmoklá slepice vyplazí na břeh sušit, pampelišky se potápí vesele dál, dokud jim to člověk dovolí, a neustále vypadají suše. No prostě se pro tu vodu narodily.

Tohle má samozřejmě mnohé výhody – tím, že vyrostli venku, člověk je nemusel skoro od začátku tolik krmit ani tolik čistit bednu. Budou otužilejší a taky se jim minimálně o týden dřív dělá peří. Hope je naučila hledat si potravu a být v bezpečí, a to tak dobře, že jsem je včera málem všechny proklela, když jsem se je snažila z toho rybníka na večer zahnat. Ty malé potvory totiž pochopily už v těch třech týdnech, že když odplavou doprostřed vody, nic na ně nemůže, a chápou to a aplikují mnohem líp než ti zatrolení běžci, kterým už je týdnů devět. Těm holt ale kachní pánbů moc moudrosti nenadělil 😛

No a to je tak zhruba k těm kačenkám. Hope už se taky krásně opeřuje, daří se jí a je to miláček všech, protože je tak přítulná, byť docela samostatná, a vůbec má zkrátka osobnost.

Trochu jako liška z Malého Prince, ani Hope není obyčejná kachna, protože je to ta naše. Ochočili jsme si ji a ona nás. Něco mi říká, že tu zůstane bydlet, ale bude záležet na víc faktorech. Ostatně brzo už bude moct lítat, tak to asi proběhne první test její loajality. A pak se uvidí.

Mimochodem, pokud by vás zajímalo víc vizuálů a kachních dobrodružství, můžete mrňousky sledovat ve stories na mém Instagramu 😉