Lupařky pod lupou, bojte se! Mwahaha.

První „lupařský“ příspěvek přišel na svět a hned bylo vidět, že o akci je velký zájem. Bodejť, blogeři rádi chodí s kůží na trh, ještě radši se dozvědí, čím by mohli na svůj blog přitáhnout víc čtenářů, a vůbec nejraději si udělají zadarmo reklamu. Když vás někdo v Lupě vychválí, rostou šance, že se na váš blog přijde podívat víc lidí.

Hned se ale objevily dotazy z řad blogerů, kteří se do revolučního dění moc nezapojovali a teprve teď se probudili. Jak to bude doopravdy probíhat, jak to bude vypadat, nebudou lupařky moc hodné nebo naopak moc zlé (proč se lidi vždycky dopředu hrozí všech extrémů?) a jsou vůbec hodny toho, aby tuhle – podle některých nevděčnou – práci dělaly?

Tak kdopak tu má bubáky pod postelí?

Na prvním místě se mi chce říct: Jsou. Víte proč? Protože z celých dvou set blogerů a x desítek přiznivců Klubu se jediné tyhle tři slečny dobrovolně přihlásily, že to budou dělat (samozřejmě kromě mě a Maglaiz, ale já to říkám furt, hlavou Standu neporazíš…). A tak mám chuť všechny brblaly už z principu poslat do háje, protože šanci přihlásit se měl opravdu naprosto každý, a de facto ji pořád ještě má. Tyhle tři slečny, to není uzavřená věc. Kdokoli se může přidat a přispět svou troškou do mlýna, v podstatě se počítá s tím, že lupařky pouze sesumírují svoje názory jako začátek, od kterého se můžete odpíchnout a případně k němu cokoli dodat, když vám tam nebude něco sedět. Komunita pak sama rozhodne, jak to nakonec dopadne, a tak je zbytečné debatovat o pravomocích a kdo bude vlastně nakonec konkrétně ten, kdo smaže nehodného blogera ze seznamu. To je jedno, kdo to udělá, důležité je, že si to všichni odhlasujeme a každý má šanci se vyjádřit.

Na druhém místě ale musím uznat, že obavy o „hodnost“ lupařek jsou taky trochu oprávněné. Nikdo nechce, aby mu šišla vyčítal mizernou výslovnost, protože všichni jsme egoisti jako hovada a nesneseme, aby nám někdo, byť by se snažil to dělat objektivně, vyčítal něco, v čem sám nemá naprosto čistý list. Chceš mě poučovat, jak sázet stromky? Je mi jedno, že o tom máš teoreticky načteno, chci vidět tvůj dokonalý sad, a když nebude úplně perfektní, neposlouchám.

Lupařky jsou správné holky, a tak tuto obavu předpokládaly a rozhodly se v prvním díle Lupy zdrbat navzájem. Jenže to zase vyvolalo dotaz: nebudou na sebe moc hodné?

A tak se do toho vkládám já. Protože vy už jste se snad dostatečně přesvědčili, že já nejsem ani přehnaně hodná, ani zbytečně zlá, tedy spíš, že jsem oboje najednou 😀 Nikomu med kolem huby nemažu, ani se po nikom zbytečně nevozím, abych si hojila mindráky, snažím se vždycky řídit pravidly, psanými i nepsanými, jaká jsme si stanovili, a všeobecnými standardy komunity, a co je v tomhle asi moje nejpopulárnější vlastnost, (snad) nikomu nic nedám zadarmo.

Takže milé děti, chcete si hned zkraje Lupy kopnout do těch, kteří se k této činnosti sami dobrovolně zavázali a kteří se rozhodli ujmout práce vylepšit pověst AK a zvednout jeho laťku? Směle do toho a hrr na ně s kladi… ehm, totiž s Lupou 8)

Nika Caesaris post-nubia-phoebus.blog.cz

První dojem: nezvyklé rozložení a tvary – tělo blogu má asi kopírovat dračí siluetu, – ale funguje to. Blog na mě působí dojmem hradu nebo tvrze, nad níž se vznáší mocný drak – hlídá ji nebo napadá? To je otázka. Ale v jeho přítomnosti se rozhodně zahřejete.

Navigace blogu je krásně přehledná, barevnost skvělá a velmi dobře čitelná, líbí se mi boxík napravo s několika osobními informacemi, docela to vynahrazuje absenci fotky, i bez ní si dokážu k autorce rychle najít cestu, když o ní to něco málo osobního vím.

Latinský citát působí pěkně snílkovsky, ale v zápatí by mohl být jeho překlad, v opačném případě si ho musím vygooglit.

Obsah vypadá dobře, dostatek psaní z vlastní hlavy, jen na první pohled pokulhává typografie. Někdy ujede zarovnání a Nika taky není moc konzistentní v dělání mezer mezi odstavci. Někdy tam jsou, někdy ne, chtělo by to udělat si v tom jasno a udržovat jeden styl.

Bludišťák za uvedení zdrojů designových prvků. Další za viditelné odkazy na info o blogu a autorce hned na prních pozicích v menu.

Při detailním prozkoumání obsahu až do loňského května jsem zjistila, že: aktivita blogu je akorát a obsah super. Poctivé články z vlastní hlavy, deník, myšlenky, nápady, postřehy, blog, jak má být. Občasné fotky zásadně vlastní a řekla bych povedené (to je samozřejmě i věc vkusu, ale myslím, že třeba její zvířecí fotky se dají považovat za výtvory vyšší než instagramové kvality a někdy se u toho člověk i pobaví, obzvlášť je-li kočkomil :))

Závěr: Nika se je pořádná blogerka a rovněž se aktivně účastní dění v Klubu a má vztah se čtenáři. Její blogování se dá rozhodně označit za poctivě autorské a na dobré úrovni. Nevidím tedy jediný důvod, proč by nemohla pro Klub lupařit 8)

Susannah sussanah.blog.cz

Prvním dojmem je trochu neuspořádané záhlaví. Tam, kde obvykle stojí název blogu, skví se jméno autorčina oblíbeného herce. Pod tím ikona, obrázek sborníku, text, různé velikosti fontu a je to tam takové poházené, neurovnané. Naštěstí toho není moc, ale asi by se to dalo vyřešit líp.

V menu už se vyznám lépe, sloupek je poměrně dlouhý, ale přehledný. Bohužel selhávám při snaze najít v něm nějaké info o autorce samotné.

Aktivita blogu je závratná, 40 článků za měsíc tu nebývá výjimkou, tak jsem zvědavá, co budu moct říct o jejich kvalitě. Naštěstí zjišťuji, že to není špatné.

Sussanah poctivě deníčkuje prakticky každý den a obsah článků tomu odpovídá. Jsou to články poměrně krátké, pár vět a postřehů k danému dni, většinou také pár vlastních fotek. Přemýšlím, proč mě to nerozčiluje, a docházím k závěru, že se mi na tom líbí ten zápal, ta spolehlivá pravidelnost a ta pozivita. Kamkoli kouknu, zápisy jsou sice opravdu všednodenní (třeba jak bylo u zubaře nebo na jaký film se včera dívala), ale nikde nevidím žádné „nemám o čem psát“, „mě to nebaví“ nebo tak něco. Došlo tu k nastavení jakési nepsané smlouvy se čtenářem, kterou Sussanah poctivě dodržuje a vždycky se dostaví s dalším střípkem deníku, s další historkou či zážitkem. Tak docházím k závěru, že i opravdu krátké články se dají občas prominout, když je takový prostě styl blogera. Ačkoli mě může mrzet, že je toho málo, zase vím, že zítra bude další dávka.

Díky tomu stylu začínám chápat ty nicneříkající nadpisy, které jsou tak nějak pořád na jedno brdo – k tak krátkým zápiskům může být obtížné denně vymýšlet nadpisy. Přesto si myslím, že by bylo pro čtenáře příjemnější (i by to významně pomohlo orientaci), kdyby věděl, co se v kterém článku dočte. I třeba „Návštěva u zubaře“ toho vypoví stokrát víc než R4 – den xtý ntý. Nebo co použít jako název první větu z každého příspěvku? To by mi připadalo jako dobrý úvod. V tak bláznivém množství příspěvků se člověku z těch neustálých kódů a čísel brzy začne točit hlava a kdo se v tom má orientovat?

V článcích s více fotkami se mi líbí, že mi ty fotky nepřipadají na jedno brdo. Hříchem mnoha fotoblogerů je publikování třeba pěti a více fotek zabraných ze stejného úhlu, čímž to rychle přestává být pro čtenáře zajímavé a máte pocit, že to tam cpe jen aby toho bylo hodně a neumí selektovat to nejlepší. Sussanah je v tomhle mnohem rozmanitější.

Příjemnou věcí jsou tady také perexy a to, že fotky jsou vždycky schované pod nimi. Blog je díky tomu pěkně uklizený a taky vás na první pohled neuhodí do očí, že jsou články tak krátké.

Drobnou výtku bych možná měla k zarovnání, protože já jsem prostě blokař, ale pořád lepší levo než střed, a hlavně je důležité být v tom, co jsem si zvolil, konzistentní.

Závěr? Sussanah je taky poctivá autorská blogerka. Ví, jak to dělat správně a upřímně. Má trochu mušky v estetice designu kvůli tomu drobnému chaosu nahoře, ostatním blokařům možná bude trnem v oku její zarovnávací „levičáctví“. Průměrná délka jejích příspěvků nejspíš taky projde přetřesem od pár kibicátorů, ale pro jednou si myslím, že všechno nemusí být o délce. I krátkočlánkařství se dá brát jako regulérní styl, když je autor spolehlivý. (Jako možnost, jak tohle obejít, mě napadá publikovat tyhle deníčkové přehledy týdně, aby toho bylo víc pohromadě, ale to je čistě na Sussaně, když chce publikovat denně, tak ať publikuje denně – dokud to má nějaký obsah, suck it. Nemá smysl se v tom rýpat.) Myslím, že může klidně dělat Lupařku, protože autorskému blogování rozumí a ve Hře na kladivo dokázala, že si umí všímat i detailů. Možná by jen mohla být ještě všímavější a rýpavější, aby její hodnocení nebyla příliš stručná (i když zase každej nemusí popsat každým článkem pět rolí toaleťáku jako já…) a doporučila bych se vyvarovat nadměrného užívání spojení „líbí se mi“. Aby někdo nehemzal, že je to příliš subjektivní 😉

Že by já? dobry-jmena-uz-jsou-pouzity.blog.cz

První dojem: Nějak tmavo tu je okolo toho textu. Poníky já ráda, ale ta černá silueta, ohraničená červenými paprsky a zkombinovaná s bílým pozadím mi trochu vypaluje oči a mám pocit, že budu-li se na to dívat ještě minutu a podívám-li se pak na bílou stěnu, ještě dlouho tam tu siluetu uvidím. Jako revoluční záhlaví na dočasnou dobu to chápu, ale dává to ještě smysl?

Zbytek blogu je naštěstí příjemně klasický, jednoduchý a přehledný. Aktivita je velmi proměnlivá, ale ani ve velmi aktivních, ani v méně aktivních měsících nezaznamenávám nějaký kvalitativní propad.

Někdy ujíždí mezery mezi odstavci a je jich tam třeba zbytečně moc. Většinou se to týká hlavně perexu, ale někdy se to stává ve zbytku článku, často je zbytečně mnoho mezer na konci článku.

O autorskosti nemůže být rozepří, Že by já má rozhodně poctivě autorský blog a píše krásně od srdce, takovým tím způsobem, „jak vám zobák narostl“, neboli jak byste to skutečně řekli – asi tak nějak, jak jsem psávala já, než se ze mě stal suchar, co si ty afekty vždycky radši nechá uležet v hlavě přes noc, aby moc nevyváděl 😀 Nemá tím pádem daleko pro peprný výraz, s nímž se ovšem většinou dokážu ztotožnit a uznat, že by to bez něj nebylo úplně ono.

„Znáte ten pocit, když ustřihnete papír/mašli a pak zjistíte, že vám chybí přesně ten jeden centimetr k tomu, abyste dárek celý obalili/svázali? K posrání, že?“

No, kdo by to neznal.

Jen občas, hlavně ve starších článcích, nacházím články možná až příliš vulgární a trochu sporné. Články z „horších“ období. Taková tvorba se dá brát jako něco historického, výlev z dob, kdy na tom člověk nebyl nejlíp – kdo z nás takové období neměl? – ale osobně bych zvážila, jestli má smysl něco takového i po letech ukazovat světu a tak moc se odhalovat z té horší stránky. Výlevy na blogu jsou lákavé, snadno tu získáte odezvu a snad i dobrou radu, ale chci takhle jako bloger působit? Já třeba nechci. A pokud by člen AK něco takového vypustil na titulku, nepomyslím si o něm mnoho dobrého už proto, kolik nezletilců a dětí ji čte (zase jsem suchar). Jasně, někde ta slova nejspíš stejně pochytí. Ale nemusíme je učit, že je v pořádku je běžně veřejně používat 🙂

Že by já je jinak bloger velice přemýšlivý, za což má u mě plus. Většinu jejího obsahu tvoří úvahy nadité myšlenkami a uvažuje nad vším možným: nad lidmi, nad světem, nad neduhy naší společnosti, i nad tím, jak by měl vypadat dobrý blog (a to už v roce 2013, takže nějaké vlohy pro tuhle práci tam budou ;))

Tohle je pro všechny: z osobní zkušenosti doporučuji tíživou a temnou historii blogu (zvlášť pokud se tak nějak protiví podmínkám a představě ideálního blogu) zazálohovat někde mimo blog (nebo aspoň v rozepsaných článcích či skryté rubrice) a ten pak od takových věcí pro čtenáře očistit. Věřte mi, i vám se bude líp dýchat. 

Závěr: Myslím si, že Že by já na to lupaření bez problémů má. Potřebuje možná trochu zamést před vlastním prahem z hlediska historie blogu, aby jí nikdo nic nemohl vyčítat, a možná se potřebuje zamyslet, jak kvalitně působí navenek články, které jsou až tak moc peprné – samozřejmě pouze v případě, chce-li se někam posouvat. Každý nemá ambice být nejepičtějším blogerem ever, někdo si to chce prostě jen dělat po svém a z plna hrdla, a to je v pořádku, proto to nijak neshazuju. Jen poskytuji námět k zamyšlení. 


Tak, děti, víc hnidopišsky a nesmlouvavě už to snad ani nejde, tak doufám, že vaše touha po topení lupařek v koši byla ukojena. Osobně si myslím, že každá z nich se na tu pozici dobře hodí, každá má svoje malé hříšky, na nichž by mohla pracovat, ale všechny dobře ví, co je to autorský blog, a myslím, že budou dost dobře schopné kout blogy členů a poskytovat jim zpětnou vazbu tak, aby na sobě byli schopni pracovat a v tom blogování se zlepšovat.

A pokud ne, tak je tu ještě pořád šedá tetka Em a ta vám mileráda pomůže >:)