Pinterest jako nástěnka přání

pinterestboard2

„Pinterest je příšerně návykovej, nedělej to!“, varovala mě Sienna, asi patnáctiletá Britka, když jsem se jí na něj ptala a nadhodila, že vlastně vůbec nevím, o co jde, a že se asi budu muset podívat, proč je kolem toho tolik povyku.

Měla pravdu, tenhle krok už zpátky nevezmu, ale nelituju toho 😀 Pinterest je skutečně jedna z nejnávykovějších věcí, co jsem kdy na internetu potkala, ale má i svoje světlé stránky, pro něž ho stojí za to mít.

  1. Nepřeberný a nekonečný zdroj inspirace, tipů, návodů a odkazů na cokoli, co jste si kdy přáli zjistit (ta nepřebernost a nekonečnost je samozřejmě zároveň i jeho největším kamenem úrazu a jak říkám, měla pravdu, takže pokud Pinterest nemáte, důrazně zvažte, jestli se tomu riziku chcete vystavit :D), a tudíž obrovský nakopávač, když máte depku nebo nedostatek nápadů
  2. Pro blogera jednoznačně šikovný nástroj, jak si obrovsky zvýšit návštěvnost (musí se to ovšem umět a obávám se, že psát anglicky je tady skoro nutnost, pokud to má mít opravdu velký efekt)

Ale má to i třetí funkci, kterou jsem si doteď neuvědomovala, a to sice tu, že je to vlastně taková nástěnka přání, neboli vision board (mně je ten EN výraz prostě bližší…).

Pinterest je takový velice vizuálně příjemný „google“, kde lidi sdílejí články, návody, tipy a veškeré možné úžasnosti a to všechno prostřednictvím takzvaných pinů (= připíchnutých odkazů), neboli obrázků s popiskem a odkazem na celý článek. Takže když něco hledáte, pod klíčovým slovem vám to nevyplivne záplavu nicneříkajících textových odkazů, ale úžasných obrázků, podle nichž se můžete rozhodovat, na co se podíváte. Nemusíte je ale vůbec rozklikávat, můžete je sbírat jen jako obrázky, to už je na vás.

Ze své sbírky pinů si tvoříte nástěnky podle tématu a druzí uživatelé si mohou vaše nástěnky prohlížet (ačkoli možná jdou i nastavit jako soukromé, nezkoumala jsem), což jim usnadní práci, neboť jste pro ně vybrali to nejlepší podle vašeho soudu, co se týká daného tématu. Stejně tak vy si můžete vybrat některého uživatele a sledovat jeho piny, pokud se vám líbí jeho vkus.

Samozřejmě, některé nástěnky na Pinterestu má člověk jen jako takové všelijaké nádhernosti, co se mu líbí, nad nimiž slintá, ale ve výsledku by si je nikdy nekoupil/nenechal udělat/nenosil, protože prostě tak úplně neodpovídají reálnému stylu jeho života, nebo stojí majlant, nejsou proveditelné atd..

Ale pak se nad tím zamyslíte a uvědomíte si, že možná jedna, dvě nástenky jsou jaksi silnější, více vás popisují, víc vám sedí, a vy se skutečně nemůžete odtrhnout. Upínáte se k těm obrázkům, rozklikáváte je, studujete o nich víc, slintáte, sníte o tom, že tam jste, že tohle přesně máte, tohle je váš život nebo takhle vypadáte.

A to mě přivedlo na myšlenku, že taková nástěnka je vlastně to, čemu se říká vision board, a tedy by se to tak možná i mělo používat, chceme-li si splnit nějaký sen.

Já sice na tohle moc nejsem, ale lidská mysl má neuvěřitelnou sílu, spoustě lidí to funguje a používají to jako svůj nástroj ke splnění čehokoli, tak tomu nelze upřít jistý potenciál a proč to aspoň nezkusit, že. Pokud se na něco opravdu soustředíte, pokud si to opravdu představíte a do detailu promyslíte, jak by se toho dalo dosáhnout, neměl by být takový problém toho dosáhnout. Jenže my se často nesoustředíme, máme těch snů moc nebo na ně pod vlivem běžného života zapomínáme. A právě na to by člověk možná měl mít ten vision board, aby si to denně připomínal a myslel na to.

Já mám na Pinterestu slabost hlavně pro steampunkovou tématiku, pro různé články s tipy pro blogery a pro cestovatele, ale sbírám třeba taky obrázky šperků, které se mi líbí, občas nějaké ty kočky (ale překvapivě málo, na to, že jsem to já :D), samozřejmě fénixy (obvykle mě zajímají hlavně tetování), mám malou nástěnku s Lindsey Stirling, jelikož miluju její styl, jednu s všelijakými lifehacky a úžasnými nápady, kterým nelze odolat, jednu s všelijak barevnými vlasy (můj další sen, duhové nebo ohnivé vlasy :)) a dvě pro svůj blog, kde občas sdílím vlastní články (ale zatím jsem se tomu moc neoddala, mimojiné i proto, že většinu svých článků nepovažuju za vhodné, neb neobsahují až tolik rad a tipů).

Nejvíc pinů si ale ukládám do nástěnky s názvem Interior and Living, a ty se týkají mého velkého snu na bydlení v maličkatém, pokud možno mobilním domečku, plném vychytávek, kouzelně minimalistických řešení a útulnosti. A právě tahle nástěnka, jak jsem si uvědomila, je vlastně takový můj vision board a možná by tudíž nebylo od věci, kdybych ji tak začala brát a víc se věnovala myšlenkám na to, jak toho výsledku dosáhnout.

Zatím mám se životem jiné plány, dá-li se to plány vůbec nazvat. Ale kdykoli se na to soustředím, začínají ve mně bublat různé nápady a inspirace, a to je právě ten moment, jehož bychom se všichni měli snažit vědomě dosahovat, a to co nejčastěji. Čím víc nápadů, tím spíš se nám ten sen splní, ne?

A co vy, máte svou nástěnku přání? A máte ji právě na Pinterestu nebo někde jinde? Pochlubte se 😉