Převod liber na koruny? Proč radši Azimo než Transferwise.

Pokud jde o přeposílání zahraničních peněz domů, většina lidí opěvuje Transferwise a i já si přes ně plánovala poslat nějaký záchranný balíček pro budoucí pobyt v ČR – což určitě zase přijde. Pak se ke mně ovšem dostal mnohem výhodnější způsob a to až tak, že se o to musím podělit. Za tip všichni líbejme ruce Hance.

Na vysvětlenou: věc se má u mě tak, že momentálně nemám české  koruny prakticky žádné, naopak jsem lehce zadlužená mámě díky Brexitu, který mi stejně jako milionu dalších brito-expatů brutálně šlápl do rozpočtu a celkem mi znemožnil původní plán většinu uspořených liber proměnit. Čekala jsem, jako i všichni ostatní, jak se to vyvine, a v současnosti se to zkrátka má tak, že koruna prostě bude od dubna posilovat a pro nás expaty půjde kurz libry už totálně do háje.

Klíčová otázka, kterou si všichni už pár měsíců klademe, je samozřejmě „Půjde to pak zase někdy nahoru?“, k níž  ale nedostanete žádnou lepší odpověď, než že „to nikdo neví“ – z různých zdrojů jsem slyšela nadějné prohlášky, že tak za dva, tři roky, by to mohlo být zpátky, ale čem to zakládají, to vážně netuším, a ani po x dotazech do éteru jsem nedostala žádnou jednoznačnou odpověď. Někdo si je naprosto jistý, že se to zase vrátí, a podkládá to historickými souvislostmi, jiný se zase takovým názorům vysmívá a svatosvatě přísahá, že to naopak bude jedině ještě horší a že se budou všechny evropské kurzy srovnávat s eurem, až budou prakticky na stejné úrovni.

No, ani jedno, ani druhé, pro mě samozřejmě neřeší ten problém, co teď. Kdybych plánovala žít v UK, tak mi to může být u zadku a našetřené libry nechám býti librami. Jenže to já tak úplně neplánuju a vím, že se pravděpodobně doma zase na chvíli zastavím hned v příštím roce, kdy si pan M. předběžně plánuje tu odloženou Ameriku. Jestli bude nějaká práce nebo někam odfrčím sama, nemám ponětí, každopádně ale budu potřebovat nějaký polštář do začátku, i kdyby jen na to, abych měla z čeho vracet mámě.

S měnícími se kurzy se to vždycky má tak, že dokud neproměníte, může vám být celkem jedno, že kurz je zrovna takový nebo makový. Dokud neproměníte, nerealizovali jste ještě ztrátu, abych to tak podala odborným termitem. Jenže já si v tuhle chvíli nemůžu tak úplně dovolit čekat ty dva tři roky, protože přece jenom nechci na příští Vánoce přijet domů s holou zadnicí (stejně je to paradox jako blázen – dřu tady, vydělávám tu slušně a mám našetřeno. Jenže s mizerným kurzem a svázanýma rukama pak přijedu domů a mám vlastně prd, protože to nemůžu použít – no, přesně takhle vznikl ten můj dloužek :P), a tak jsem tu ztrátu holt realizovala, částečně tedy, a něco si poslala, ať tam prostě něco mám.

No a abych se dostala k jádru kočky, když jsem se tedy mrkla na ten opěvovaný Transferwise, za sumičku 4000 GBP mi to namarkovalo nějakých 25 liber poplatek. Poplatky na TW nejsou velké a pro první převod do výše 500 GBP dostanete free kredit, jenže je to pořád docela pálka, takže když mi v tu chvíli Hanka poslala tip na Azimo, kde je poplatek 1 libra za jakoukoli sumu, normálně jsem si povyskočila na gauči.

Kromě toho, že poplatek je tam výrazně menší (a za první převod dokonce vůbec žádný), kurz byl o malinko lepší a ještě to má tu obrovskou výhodu, že můžete dostat cashback (tedy peníze zpátky), který je momentálně 22 liber (Transferwise to umí taky, ale jen 10)*, když se nejprve zaregistrujete na stránce TopCashback.co.uk a následně odtamtud kliknete na „Get cashback now“, což by vás mělo převést na stránku Azima. Tam se zaregistrujete znovu (protože to je prostě jiná, jen spolupracující společnost), pak jim musíte poslat požadovanou sumu zahraniční měny na jejich účet a až dorazí k nim, okamžitě ji přepošlou na váš domácí účet a převod je dokonán.

*podle všeho těch 22 za pár dnů vyprší, nevím, kolik to bude potom

Jestli dostanete svůj cashback, záleží na pár věcech – předně nesmíte použít žádný jiný slevový kód než refferal od kamaráda na TopCashbacku, například při registraci do Azima se vás to zeptá na „Invite code“, a pár kódů si pravděpodobně budete schopni dogooglit (nebo bych vám já mohla dát svůj), ale to by pravděpodobně zabránilo tomu, abyste ten cashback dostali, a tak nedává moc smysl to dělat.

Stránka TC vás taky vyzve, abyste si ji přidali do výjimek v AdBlocku, jinak ho také nemusíte dostat, a taky je třeba autorizovat e-mail, tedy nechat si poslat autorizační odkaz a pak na něj kliknout. Žádná velká věda, tyhle věci.

Pár dní po převodu peněz s Azimem by vám měla přijít zpráva na TopCashback, že vaše transakce byla zaregistrována a cashback je na cestě. Než ho přičtou, může to trvat klidně měsíc až tři, ovšem jakmile přijde, můžete si ho ze stránky vyžádat na účet a to už je pak zase jen otázka pár dní, než vám ho vyplatí.

Suma sumárum, vůči mému původnímu plánu posílat peníze z Transferem jsem ušetřila:

  • 25 liber poplatku
  • + jsem dostala asi 200 Kč navíc díky o malinko lepšímu kurzu
  • + pokud to klapne, dostanu i cashback 22 liber
  • + jsem dostala 5 liber cashback, kde si nejsem úplně jistá, za co, ale asi za přihlášení (nemají to úplně nejblbuvzdorněji napsané :D)

A jako od koho kde dostanete 1800,- jen tak za nic? O.o

Plus kdybych tak nespěchala a počkala s registrací u TC, měla bych od Hanky refferal odkaz a obě bychom dostaly odměnu za to, že mě přivedla. Nechci opakovat její chybku, že mi ten odkaz nedala rovnou, proto jsem ho použila hned nahoře jako odkaz na TopCashback, a pro blbuvzdornost ho sem dám ještě jednou 😀 Refferal mám samozřejmě k nabídnutí i na Azimo, ale jak už jsem řekla výše, pokud budete chtít získat cashback, stejně ho nemůžete použít, takže ho tu zveřejňovat nebudu.

Tak jak, zachránily jsme vám s Hankou pár peněz? 🙂 Dejte vědět, jaké zkušenosti máte s převáděním nebo s cashbacky vy, jestli náhodou neznáte ještě lepší stránku na převody zahraničních měn a vůbec, jak řešíte proměny při cestování vy. 

Mimochodem, podle toho, co jsem slyšela, je TopCashback vůbec slibná dojná kráva, z které se dá vyždímat mnohem víc než jen tohle. No, až budu mít hamižnou chvilku, možná na to mrknu, ale tak zase ne že by pro mě peníze byly všechno… ale takových 1800,-, to je nějakých dobrých kafíček ve městě… no, je dobře znát své možnosti 🙂


Aktuální info: Penízky na český účet došly! Já je na Azimo účet poslala ve středu a přes víkend se samozřejmě nic neděje, takže to trvalo necelé tři pracovní dny, což je docela blesková rychlost. 

Na připsání cashbacku zatím čekám, ale i tak jsem ušetřila.

Update 28.4.: Po uplynutí sedmi dnů TC pořád neevidoval můj cashback za Azimo, takže jsem podala „claim“, na něž jsem po pár týdnech dostala bohužel zápornou odpověď. Síť prý nezaznamenala jejich stránku (TC) jako poslední, odkud jsem šla na Azimo, takže Azimo zamítlo poskytnout jim peníze na to, aby mi je vyplatili. Nejsem si jistá, jestli jsem tedy něco udělala špatně já – možné to je – každopádně i kdybych si byla jistá, že jsem to udělala dobře, hrabali se v tom dost dlouho, než to zamítli, a zdá se, že je to rozhodnutí neprůstřelné. Co z toho plyne? Jestli chcete z čehokoli mít cashback, nainstalujte si rozšíření, které vám bude hlídat stránky, které ho umožňují, a cokoli si budete chtít koupit, rozhodně tam jděte skrz „Get cashback now“. Po nákupu si to hlídejte a pokud by vám do sedmi dnů cashback nepřibyl, tak se jim ozvěte. Přezkoumávání může trvat až několik měsíců, ale u mě to bylo docela rychlé. Snad se příště zadaří líp – ostatně už teď jsem dostala pár liber i za další věci, co jsem si kupovala. A to se vyplatí.