Lush: Moje první recenze

Jednou z výhod života v Anglii je pro mě i to, že si tu můžu dovolit kupovat věci, nad nimiž bych doma z finančních důvodů jen mávla rukou. V přepočtu stojí sice stejně nebo i víc, ale můj hodinový výdělek je tu mnohem vyšší než o jakém bych si doma mohla nechat jenom zdát, což mi dovoluje občas si takhle pěkně zahřešit. A jednou z těch nádherných hříšností jsou výrobky od Lushe.

Kdo o Lushi nic neví, jedná se o přírodní, ručně vyráběnou tělovou kosmetiku a drogerii, všelijaká patlátka, masky, šampony, kúry, mýdla, sprcháče, pěny do koupele nebo oblíbené šumivé bomby, ale i zkrášlovadla jako třeba tekuté rtěnky či henna na vlasy.

Asi nejzajímavější věc na Lushi (kromě toho, že jejich krámky božsky voní, všechno si můžete očmuchat a osahat a většinu věcí i ozkoušet prostřednictvím testerů, a že v nich obvykle pracují velmi pěkné a nápomocné alternativní slečny s všelijak barevnými vlasy) je to, že bojuje proti testování na zvířatech, takže je to přirozeně oblíbená kosmetická značka veganů, vegetariánů a obecně alternativců, co se snaží nakupovat líp, pokud možno etičtěji a  ekologičtěji.

Všechno, co se v Lushi vyrobí, na sobě testují přímo jeho pracovníci, a na těch slečnách je vidět, že doopravdy vědí, co která věcička udělá a co je nejlepší zkusit zrovna ve vašem případě. Každý lushovský výrobek je taky opatřen podobiznou konkrétního člověka, který ho vyrobil, a originálním krátkým popiskem s tím, k čemu ten produkt slouží, z čeho byl vyroben a proč, a jak ho nejlíp použít.

Normálně na recenze nejsem, nemyslím si, že bych na to měla talent či dispozice, ale vzhledem k tomu, jak jsme se do toho testování v posledních měsících s panem M. obuli, jsem si řekla, že už mám o čem napsat a z čeho vybírat 🙂 Takže jdeme na to.

Pozn.: projela jsem české stránky Lush.cz a zdá se, že milá ČR se opět snaží vytřískat ze všeho co nejvíc (nebo si chtějí zaplatit dopravu) a je to u nás ještě o kus dražší než na kolik to v přepočtech vychází mně. Přesto si myslím, že přinejmenším některé ty produkty stojí za investici, hlavně pokud vám záleží na tom, co na sebe patláte a máte chuť vrazit raději peníze do trochy něčeho opravdu kvalitního než do litrů chemických sajrajtů se seznamem ingrediencí dlouhým jako týden před výplatou.

Dark Angels – scrub na obličej a tělo

Když nepočítám koupelové solné bomby, začala jsem vlastně s tímhle patlátkem, jež mi pan M. daroval k Vánocům. Je to tuhá, drsná, černá věc, které si máte kousek vydloubnout, v ruce smíchat s trochou vody a následně si tím vydrhnout obličej či jinou požadovanou část těla. Mně to osobně takhle moc nevyhovovalo, a tak jsem to udělala naopak a tu trochu vody nakapala přímo do kelímku. Stala se tak z toho mazlavá hmota, kterou je mnohem snazší nabrat a rovnou použít a nikde se mi to nedrobí.

dark.jpg

Struktura je příjemná, voní to trochu jako uhlí (z nějž je to taky vyrobeno, duh), obličej to opravdu dobře odrbe a vyhladí a kdyby nic jiného, je to příjemné 😉

Z druhé ruky jsem slyšela, že je to opravdu dobré na černé tečky, ale jelikož s těmi jsem problém neměla, nemohu posoudit. Nicméně je fakt, že to obličej dobře čistí, rozdíl po použití je cítit, pleť je hladká, odpočatá a osvěžená. Bohužel se neprokázal pozitivní vliv na akné, jak jsem doufala, přesto je to ale patlátko, které mohu doporučit.

Cena kelímku: 6,40 £ (222 Kč)
Negativa: Jak je to trochu mastné, špatně se to smývá, obvykle to chce použít mýdlo nebo sprcháč, jinak mám černé „fousy“.

Hand and body lotion (lehký krém na tělo a ruce)

Tuhle malinkatou věcičku jsem si koupila v rámci charitativních sklonů, neboť celý výdělek z ní jde na dobročinné účely, a když si mám vybrat, kde něco přispět, tak to radši udělám prostřednictvím ověřené značky, než nějakého řadového pobudy na ulici, co se mi snaží vnutit klíčenky, prodávané na cokoli od opuštěných pejsků po slepé děti.

charity.jpg

Abych zhodnotila její obsah, jedná se o velmi lehoučký, příjemně voňavý krém, který osobně raději používám na tělo či pleť  než na ruce, neboť ty mám soustavně vysušené z práce a nedám dopustit na řádně mastnou Niveu. Něco takhle lehkého by na ně naprosto nemělo efekt, ale když si chcete po koupání promáznout tělo, zesametovět a  navonět se něčím vanilkovým, je to ideální volba.

Z ingrediencí bych vypíchla třeba Ylang Ylang, tu zmíněnou vanilku, jojobový a olivový olej, nebo bambucké máslo.

Cena vzorku: 1 £ (34 Kč) (Dá se to ovšem koupit i ve větším kelímku)

Jumping Juniper Shampoo Bar (nebo hezky česky šam-puk :))

Koncepce tuhého šamponu mě zpočátku nijak nefascinovala, šampony klasické tekuté (nebo suché sypké na rychlé odmaštění) mi připadaly jako něco, co jsem vždycky používala, jsem s tím spokojená a budu to tudíž používat do smrti :D, ale jak jsem to jednou zkusila, nestačila jsem se divit a šampuky si mě totálně získaly.

Lush jich nabízí několik druhů v souvislosti s typem vlasů a co konkrétně po tom šamponu chcete, já si vybrala jalovcový hlavně proto, že mi božsky voní – bodejť, je v něm i levandule, rozmarýn, citron a limetka. Jak se to používá? Namočíte si vlasy, třikrát, čtyřikrát je s tím pukem přejedete a koukáte, jak to fakt tyjo pění 😀 Pak už se prostě normálně myjete a pokud jste jako já, umyjete se i podruhé, aby to pěnilo ještě víc. Ani nevim, proč to dělám 😀

Juniper.jpg

Efekt? Tak kromě toho, že to vlasy fakt hodně dobře umyje, jsou pak příjemně lehké, voňavé, a narozdíl od mnohých běžných šamponů tenhle na vlasech nezanechá žádný film nebo pocit, že jste to špatně vymyli. A i kdyby to byl jenom můj pocit, připadají mi zdravější. Ale o tom to ostatně taky je, o pocitu, že děláte dobrou věc, že používáte něco přírodního a ručně dělaného, v čem není naprosto žádná chemie a, lidově řečeno, žádné sračky.

Jelikož jsem hodně na opravdu hladké rozčesávání, někdy si potom umyju vlasy i běžným kondicionérem, ale většinou ho vypouštím, protože použít ho nebo nepoužít je velký rozdíl, co do lehkosti vlasů a objemu. Bez něj je výsledný objem mnohem větší a vlasy jsou na omak hustší, s ním se sice snáz rozčešou, ale plihnou.

Cena puku: 5,50  £  (190 Kč)
Bludišťák navíc: Za příplatek si k tomu můžete koupit i tu šikovnou plechovčičku s logem (ta není normálně v ceně), která je geniální nejen na přepravu, mám to v ní prostě pořád, takže mi to neklouže nikde po vaně či v rukách, nikde to nedělá mýdlová kolečka a když někam jedu, přicvaknu druhou půlku a mám zabaleno. Na cesty je to vůbec brilantní záležitost, neboť zabere naprosté minimum místa (vejde se do dlaně) a jelikož není tekuté, můžete s ním bez obav a omezení i létat.
A hlavně tenhle boží vynález je můj naprostý vítěz, protože mi připadá, že to vydrží dýl (nebo minimálně stejně dlouho) než obvyklá lahev šamponu, a přitom to zabere mnohem míň místa, perfektně to funguje a je to fantasticky převozné. Jinými slovy dokonale splňuje mou definici perfektního minimalistického výrobku.

Roots –  kúra na kořínky

Tuhle vymoženost si koupil pan M., hlavně kvůli celkovému ozdravení vlasů a aby se pokud možno zbavil lupů. Používat se to má tak, že to vezmete do ruky a vmasírujete do pokožky vlasů, ale jelikož je to poměrně tuhé a lepivé, bez trochy přidané vody se k pokožce dostanete obtížně. Výsledek? Pan M. tomu říká „kapačka pro vlasy“ a pochvaluje si bohatší, hustší a citělně zdravější vlasy už po prvním použití. Efekt na lupy ovšem nezaznamenal a na maštění vlasů taky ne, takže až takový zázrak to zase nebyl.

roots.jpg

Cena kelímku: 9,95 £ (345 Kč)

Rehab Shampoo

rehab.jpgOzdravný šampon, opět pořízený panem M., jako další pokus ozdravit si hřívu.

Voní příjemně ovocno-mátově, zdá se mi, jako bych tam cítila trochu medu, ale to bude tou ovocnou směsí: kiwi, mango, papája, ananas, olivový a jojobový olej, no prostě samé lepší věci a k tomu samozřejmě i ta máta a další 🙂

Na vlasy je to velmi příjemné a musím říct, že to zjevně má i nějaký efekt. Obzvlášť moje vlasy, poničené léty barvení, fénování a lakování, doznaly ohromného rozdílu na omak i vzhled po zkombinování Rehabu se šampukem. Najednou zase vypadají jako normální zdravé vlasy a já se nemůžu vynahrabat (a pan M. spokojeně čmuchá, to já bohužel nemůžu :)). Dlouhodobější účinky zatím neposoudím, jelikož to neni moje a navíc jsem spokojená už se samotným šampukem, ale špatná věc to rozhodně není 🙂

Cena: 5,40  £ za 100 g (187 Kč)

Happy Hippy Sprchový gel

Hippy.jpgJelikož jsme si chtěli koupelnovou sbírku udělat kompletní, nemohli jsme vynechat něco, čím se dá vyloženě umýt, a tak jsme očuchali všechny dostupné sprcháče a mýdla a nejvíc nás zaujal svěže citrusový Happy Hippy (už ten název, žejo).

Je to prostě klasický sprcháč, jen zase s tím bonusem, že je to stoprocentně přírodní, eko, ručně dělané a kdesi cosi, což ostatně můžete vidět i na faktu, že každá lahvička na krámě má jiný odstín.

Taky povídání na obalu mě dostává:„Návod k použití: Pokud opravdu nevíte, pak doporučujeme, abyste do sprchy pozvali někoho, kdo se vám opravdu líbí, aby vám to demonstroval.“ 😀

Cena: podle velikosti (jako všechno ostatní, by the way), my máme 500 g za 11,50 £ (398 Kč)
Bludišťák: Fakt krásně svěže voní, vynikající na probrání po ránu i na smytí nervozity nebo trablů kdykoli během dne.

Sweet Soap of Mine: The Godmother + Rock Star mýdlové duo

Jedna z nejlákavějších věcí v Lushi jsou mýdla, která se prodávají na ručně uříznuté kusy z pořádného mýdlového masivu (a cení na váhu), voní jako blázen a podobně jako všechny ty lákavě vypadající solné bomby byste je nejradši všechny snědli, protože to ze všeho nejvíc připomíná nějaký sladký lízátkový špalek 😀

Já jsem rozhodně sprcháčová, ale nemohli jsme odolat a napůl jsme si s panem M. koupili tohle mýdlové duo bestsellerů. Úplně nejoblíbenějším mýdlem z Lushe je tedy prý Karma (tu si jednou taky musim koupit), nebo Honey I washed the kids, ale Rock Star a Godmother nám v tu chvíli jako duo voněly nejlíp, a tak to vyhrály.

A musím říct, že i při používání to vonělo obojí fantasticky, světlá Rock Star mi učarovala jen asi o kapičku víc.

Jestli bych do nich šla podruhé, to nevím, protože osobně jsem fakt spíš na sprcháče, ale jako dárek je to věc pořád vynikající, ozkoušená a skvělá. Jestli máte ve svém okolí nějakého mýdlofila a potřebujete mu vybrat něco „lepšího“ dárkem, Lush je skvělá volba.

Cena dua: 6,95 £ (241 Kč)
Negativa: Chce to nějakou podložtičku, jinak si tím – jako každým normálním mýdlem – opatláváte vanu/umyvadlo. Sprcháče a mýdla tekutá jsou v tomhle praktičtější, ale jestli vám to (a stejně tak honění uklouznutého mýdla) nevadí, směle kupředu! Jinak to fakt žádné mínusy nemá 🙂

Caca Rouge Henna na vlasy

Jsem letitý barvič vlasů a červené odstíny jsou moje nejoblíbenější. Jelikož mě čím dál tím víc zajímá, co si na ty vlasy dávám, a jelikož znám hned několik blogerek, co si hennu nemohou vynachválit, leželo mi to už nějakou dobu v hlavě, a když mi pak pěkná alternativní slečna v Lushi nabídla vzorek zdarma, nemohla jsem odolat. Jsem typ člověka, co velmi nerad investuje do neověřených věcí (obzvlášť když jsou drahé), ale vzorky já ráda 😀

Jak to probíhalo: Je s tím samozřejmě o dost víc práce než s krabičkou koupenou v drogerii. Musíte si tu tabulku nalámat a nadávkovat podle množství vlasů (já měla jen malý kousek), pak je dobré hennu nastrouhat a nakonec se zalije horkou vodou. Jenže teď jak to má být husté? Netuším. Tak se pokouším o podobnou konzistenci jako u běžné barvy, ale moc mi to nejde. Hmota má divnou lejnovitou barvu a podivně zapáchá, navíc se brutálně drobí, jako byste to lejno smíchali s hlínou a teď se to snažíte napatlat na vlasy 😀 Místo patlání ale vážně jenom drobíte a máte pocit, že to přece nemůže nic obarvit, vždyť to vůbec ten vlas nepokryje, jak to není dost tekuté. Slečna říkala, že si mám tím kouskem obarvit proužek, ale je toho plná miska, tak nakonec pokryju asi tak půlku hlavy a říkám si, bože, co z tohohle bude.

Henna má další nevýhodu v tom, že se musí na vlasech nechat o poznání dýl, a tak jsem s tou smrdutou hmotou a alobalem na hlavě chodila po domě celé čtyři hodiny, než jsem to už nevydržela a šla to smýt.

Výsledek? Prakticky žádný 😀 Fakt mě to naštvalo, ale obávám se, že roli v tom hrála hlavně moje neznalost. Při googlení nacházím spoustu pozitivních recenzí a chvály na výsledek, všechny ženy do jedné si chválí, jak jim henna ozdravila vlasy a jak je výsledná barva krásně přirozeně zrzavo/červená (záleží na odstínu barvy i vlasů a na době působení) a s každým dalším obarvením je intenzivnější a lepší. Já bohužel nezaznamenala rozdíl, což bude ale souviset i s tím, že jsem vlasy už v té době měla obarvené. Připadaly mi pak možná o něco světlejší, ale to bylo tak všechno a ta práce okolo toho mi tak za to nestála.

Cena: 8,50 £ za tabulku (294 Kč), kde je šest čtverečků a jeden by měl stačit na středně dlouhé vlasy (aspoň myslím, ale co já vím, já to zkazila :D)
Negativa: Pracné použití, nadělá dost nepořádku a pro příště bych to přenechala někomu, kdo s tím má už zkušenost a umí to používat. Asi to není nic moc pro začátečníka.

Santův Scrub na rty s jedlými srdíčky

Další vánoční dárek od pana M.. Původně sice myslel, že je to lesk, ale i tak nevadí 🙂

santa.jpgScrub je příjemně cukrové hrubé matlátko na rty, které je hezky zjemní (na drsné rty netrpím, ale kdo ano, tomu ho můžu doporučit) a prokrví a taky chutná po kole a je jedlé, takže žádné nepříjemné mýdlové či chemické pachuti. Ne že byste si na to mohli vzít vyloženě lžičku a pustit se do toho, zase taková bašta to neni a furt je to kosmetika a ne jídlo 😀 Ale víte jak. Oblíznout to (nebo políbit, muhihi) neni problém.

Ty rty to taky lehce zabarví, jsou v tom taková jedlá srdíčka a mají to v různých příchutích, pokud vím.

Cena kelímku: 5,20  £ (180 Kč)
Negativa: Nemám ráda patlátka na rty, která jsou v kelímku a při vybírání lezou za nehty, takže to až tak moc nepoužívám.

Stepping Stone Pemza na nohy

Zatímco já vždycky byla na pemzy klasické, z drogerie za pár kaček, pan M. se rozhodl vyzkoušet tuhle údajně hodně oblíbenou vymoženost od Lushe.

Nejprve nás pekvapilo, že není pevná. Jen co na ni sáhnete, když nejste moc opatrní, začne se vám rozsýpat v rukách, takže teď jak s tím zacházet? Naštěstí to není žádná chyba, přesně takhle se to má chovat. Podle návodu si toho máte kousek udloubnout a tím kouskem písku si pak nožky promnete.

Dalším překvapením bylo, že je ta pemza nebývale jemná, takže si říkáte, jak mi tohle má probůh obrousit nohy? Ale překvapení konečné: světe div se, ono to funguje! 🙂 I když se to nezdá, samotné složení pemzy, hlavně mořská sůl a citrusové oleje, nohu okamžitě zvláčňují a téměř instantně je kůže jemňounká jak u miminka. Obrušovací efekt to samozřejmě ale moc nemá, takže ideálního výsledku jsem dosáhla až ve spojení s pemzou normální, které to ale zase nesmírně pomohlo v klouzání po chodidle, jelikož to bylo krásně naolejované (ale zase ne tak moc, abych se v té vaně pak rozmázla, což je taky důležité plus :D) a zvláčněné.

Co je taky hodně příjemné, je intenzivní citrusová vůně, která kupodivu během sprchy není až tak intenzivní jako až po ní. Hned po prvním použití jsme s povděkem kvitovali fakt, jak nám to pěkně a na dlouho provonělo koupelnu i pokoj.

Cena jedné packy: 3,10  £ (107 Kč)
Negativa: Neumím si představit, že by mi to mohlo nahradit běžnou drsnou pemzu. Nohu to hodně zvláční, ale ze ztvrdlými otlačeninami si to podle mě až tak neporadí. Možná při dlouhodobějším použití. A jelikož se to rozsýpá, je třeba si dávat pozor, ať si to nenasypete na koberec nebo do tašky a podobně.

Maybe baby… 

Co jsem si zatím nekoupila, ale vyzkoušela, byla tekutá rtěnka. Byla drahá, příšerně drahá, to vám ani radši nebudu říkat, a tak jsem se nakonec rozhodla pro levnější variantu, normální pevnou rtěnku z drogerky. Musím ale říct, že ta mě ani zdaleka nepřibližuje tomu zářivému odstínu, co měla ta lushovská, a taky byla příjemná aplikace tyčinkou s takovým tím měkkým oválným koncem, takže jednou, někdy, možná, v budoucnu… co já vím 😀

Další věc, na kterou se chci podívat, jsou masky na obličeje. Ráda bych prubla, jestli mají něco vyloženě proti akné, ačkoli se domnívám, že u mě nejde o nečistotu pleti, jako spíš o hormony, ale stejně, proč to nezkusit.

Jinak jsem od Lushe samozřejmě vyzkoušela i bomby do koupele a i to je velice příjemný způsob, jak si – nebo někomu jinému – udělat jednorázovou radost a užít si ve vaně trochu změny. Vůbec nejradši sedím ve vaně, když se bomba bleskurychle šumivě rozpouští. Hrozně mě to baví, je to prostě takový voňavý šumák do koupele 🙂

A to bude asi tak všechno, tedy aspoň prozatím 😉


Ale ještě jedna věc mě na Lushi baví – podporuje eko smýšlení, takže na některých kelímcích a lahvičkách je symbol „Not a virgin„, a když pět těch lahviček donesete zpátky, dostanete masku na obličej zdarma. Všechny zakoupené výrobky taky dostanete nanejvýš v malém papírovém sáčku příslušné velikosti, pokud toho máte víc, dají vám samozřejmě recyklovanou papírovou tašku, ale žádné zbytečné balení navíc a žádné igelitky.

Lush je možná pro nás Čecháčky trochu trhle drahá záležitost, ale u nich mi to tak nějak dává smysl, protože prostě vidím, jak se snaží.

Víc o Lush kosmetice na Lush.cz nebo Lush.co.uk, podle toho, kterému jazyku dáváte přednost a kde se zrovna nacházíte 🙂 (najdete je ale opravdu skoro všude)