Mana – Co to je a další informace

Já tady čím dál tím častěji zmiňuju v článcích Manu a čím dál tím víc mi na hlavě taje máslo. Už kdovíjak dávno jsem si totiž slibovala (a vám možná taky, už ani nevím), že než se začnu rozněžňovat, napíšu hlavně článek o tom, co to vlastně je, proč to tak žereme (doslova) a prostě co je na tom tak skvělého. Takže:

Co je to Mana?

Mana je tekutá plnohodnotná náhražka jídla. Dostanete ji v podobě prášku, který smícháte s vodou v předem daném poměru, protřepete a máte připraveno jedno hlavní denní jídlo.

Mana je český výrobek a je to pečlivě připravená směs živin na míru lidskému tělu podle toho, kolik má za den přijmout sacharidů, bílkovin atd.. Pět menších porcí Many denně (= jeden sáček) má být s to dokonale nahradit běžnou stravu a uspokojit hlad. 

Velmi stručná historie, cena a tak 🙂

Koncept Many není až tak nový, o něco dřív než Mana například vznikl americký Soylent. Mana ale není jen tak nějaká laciná kopie, je naopak velmi kvalitní, vymazlená a v přepočtu na běžnou útratu za jídlo není ani drahá. Týdenní zásoba, tj. sedm balíků (jeden balík udělá pět porcí,) vyjde na 1700 koček, pokud začínáte (to jest včetně speciální manaflašky a naběračky), na 1400 když už jen doplňujete zásoby. To je cca 48 korun na jednu porci (40,- při doplňování zásob), a když uvážím, co od Many chceme a proč ji kupujeme, je to skvělá cena.

Co tedy od Many chceme a proč ji kupujeme

Někdo (snad i výrobci) považuje Manu za něco, čím se dá plnohodnotně nahradit normální strava. No, my zase takoví extremisti nejsme, jen jsme hledali:

  • něco pokud možno zdravého a dobrého a super snadno a rychle připravitelného pro případy, že jsme buď na cestách, nebo třeba i doma, ale prostě nemáme čas nebo chuť vařit
  • něco, co vyštípe z repertoáru návštěvy fast foodů nebo potřebu nakupovat bagety u benzínky nebo chodit do předražených bister, když je krize (ne, že by se nám to stávalo často, ale když to má nastat, tak ať máme radši po ruce lepší možnost). Celkem často se vyskytujeme na letištích a při několikahodinovém čekání se obvykle nevyhnete nákupu předraženého sortimentu, pokud nemáte zásoby řízků, baget a podobně
  • něco, co bude pokud možno veganské a co bude fungovat a ne že se po tom musíš dojíst

A přesně to jsme taky našli.

Mana perfektně vyhovuje naší představě nevařeného jídla, je to rychlejší než amarouny, nezašpiní to žádné nádobí kromě Manové nalgenky a světe div se, ona nám i dost dobře chutná! – asi jako řídká krupicová nebo ovesná kaše. Mana bývala dost sladká, novější verze už nejsou slazené, to aby si je mohli vychutnat i ti, co na sladké moc nejsou nebo to jedí ve velkém – přece jenom se to za chvilku přejí, když je to sladké, a já osobně třeba nesnáším jíst sladké, když mám velký hlad.

A hlavně to fakt funguje. Většinou ji s přítelem jíme jako svačinu na zahnání hladu, ale i když bydlíme zrovna od sebe, každý má vlastní zásobu pro případy nouze nebo nechuti vařit. Není to šutr do žaludku jako hambáč, nepřejíte se tím, ale na zasycení to stačí bohatě a taky mě baví, že je to tak hipsta eko cool 😀 Možná kdybychom ji jedli častěji, bylo by to vidět ještě víc, ale už to, že po první dávce mi to slušně protáhlo střeva (můj dosavadní příjem vlákniny byl míň než chudý a dost se to projevilo) a co jsme ji začali jíst (ovšem samozřejmě i spolu s dalšími změnami v jídelníčku), kila šla dolů a ubylo nám tuku.

Navíc se dá nachystat fakt kdykoli a kdekoli, ať už v kempu u stanu – zatímco vaši kolegové zápolí s hořáky a snaží se co nejrychleji zuřivým hladovým pohledem uvařit plechovku fazolí – nebo třeba při dlouhé cestě autobusem – kde vaši spolucestující právě dožrali poslední zásoby řízků a jsou v háji, neb to podcenili. Vám stačí najít zdroj pitné vody, smíchat v lahvi s práškem, protřepat, nemíchat, přidat třeba skořici nebo chia semínka, když si to chcete vytunit nebo se víc zasytit, a už jen zbaštit. Na příští zastávce flašku vypláchnete a jede se dál, žádné odpadky, alobaly, lžičky, brčka, ešusy a tak dále.

Stávat se astronautem nebo podnikat se svým zažíváním experimenty jako „Pojďme jíst měsíc jenom Manu“ v plánu nemáme, ale jakkoli klišovitě to zní, díky Maně je teď pro nás s panem M. život leckdy o hodně jednodušší, a hlavně navíc víme, že to není zkratka, co by nám ubližovala. Není to fastfood v pokřiveném nezdravém slova smyslu, není to sajrajt, není to předražená chemie. Je to prostě to, co tělo potřebuje, nic víc, nic míň, je to téměř rovnocenná alternativa k jídlu, je to veganské, člověku to dovede brutálně zjednodušit život a celkem dobře to chutná.

A když cestujete jako my a trávíte hodiny v letadlech, autobusech a podobně, tak je skladnost Many neuvěřitelně výhodná věc – a zvlášť při létání, kdy nemůžu mít v příručáku tekutiny, je to boží. Stačí mi při čekání na daší spoj zaskočit na záchod, namíchat a zblajznout. Jasně, svíčková je svíčková a Mega Pocketa od KFC si jinak zvolím anytime 😀 Ale tam, kde není čas ani příležitost a kde nechcete utrácet za předražené sendviče a podobně, Mana je podle mě naprostá výhra.