Co si kupujou lidi, kteří si nic nekupujou

Už druhým rokem jedu nenakupovací výzvu a řekla bych, že většinou se mi jí daří procházet, aniž by to vůbec byla výzva. Neuvěřitelně mě to baví, mimochodem.

Ovšem z hlediska blogu je to trochu nuda – docela mě baví číst různé recenze na produkty a když jsem se poprvé pustila do recenzování Lushe, zjistila jsem, že mě to baví i psát. Ke konci pobytu na Aljašce se mi ta výzva nějak nabourala a od té doby mi přece jen přibylo pár věcí, o nichž by se dalo něco tak nějak recenzně říct, a mě napadlo, že bych to hlavně měla udělat i proto, abych sama sebe nešálila představou, že se mi to pořád daří dodržovat, protože momentálně to pravda tak úplně není 😀

Samozřejmě nepočítám věci jako jídlo či základní kosmetiku/drogerii, přičemž za základ považuju i obyčejné barvy na vlasy. Spíš se chci zmínit o věcech, které jsou tak nějak navíc oproti normálu a proč jsem si je koupila, nebo kde jsem se s nákupem sekla.

gogMé první steampunkové brýle

Nějakou dobu jsem se snažila vyrobit si vlastní, z plaveckých brýlí podle návodu z Youtube. Jenže na to doma nějak nemám potřebné věci, a člověku se moc nechce kvůli jedněm brýlím kupovat speciální tuby metalických barev a shánět si ozubená kolečka a další serepetičky. A rok jsem neměla přístup k tavicí pistoli, takže jsem u toho hrozně prokrastinovala a stejně furt koukala na brýle na netu.

Po čase mi došlo, že jen oddaluju, co je nevyhnutelné. Ty svoje asi jednou taky dodělám, ale stejně mě hrozně lákalo si koupit nějaké „profi“. A tak jsem nad tím zlomila hůl a prostě si je koupila 🙂 Podotýkám, že vybrat si je nebylo vůbec jednoduché. Výběr není nic moc, pokud hledáte něco „levnějšího“ (pořád to jsou pálky). Cokoli opravdu dobře vypadajícího už se pohybuje v šílených cifrách a to mi za to zase nestojí. Tak jsem nakonec vybrala tyhle a první dojem je super. Možná na nich ještě budu časem dělat pár úprav, ale v podstatě jsem si je koupila proto, abych se s nimi nemusela crcat, takže možná zůstanou tak, jak jsou.

Doufám, že je co nevidět využiju v praxi 😉

Cena: 20 dolarů

Parfém Avon Surreal

Protože to se na mě nezlobte, ale tohohle dinosaura, co už se vůbec nevyrábí, si z teho Amazonu vždycky musím objednat znovu. Dokud je ještě maj.

Cena cca 30 dolarů

adapterMezinárodní adaptér na zásuvky

Po všech těch opakovaných výjezdech do Anglie jsem si uvědomila, že jsem se podceňovala. Nechtěla jsem si kupovat celosvětový adaptér, protože jsem si vlastně nemyslela, že někdy pojedu někam jinam, a tak jsem měla jen adaptér na anglické zásuvky a v prvních týdnech života v Americe zneužívala adaptér pana M.. Jenže ten na něm měl navěšenou spoustu vlastních zařízení a já pocítila potřebu vlastního, už proto, abych si ho mohla kdykoli vzít mimo dům a používat si ho po svém.

Tenhle jsem si nevybrala, byl mi koupen tetou a nejprve jsem si myslela, že to je přesně ono, jenže pak jsem zjistila, že je mezinárodní pouze v Americe 😀 Tedy že jakýkoli výrobek ze světa převedu na USA zásuvku, ale opačně to nejde. Tož to byl sek a budu si muset koupit ještě nějaký ten opravdu celosvětový. A to stál 20 dolarů.

tardis Doctor Who obal na iPhone

V relativně krátkém čase můj druhý, protože ten první van goghovský toho moc nevydržel. Tenhle je gumový a vypadá, že přežije všechno.

IPhone je pro mě pořád něco nového a ne tak úplně mého. Mimojiné proto, že jsem si ho nevybrala, zdědila jsem ho po panu M.. Má to samozřejmě spoustu bonusů, pro mě je to hlavně foťák, a nemůžu si vynachválit, kolik věcí a funkcí to v sobě skrývá, kolik elektronických zařízení to kombinuje a jaký to má ještě potenciál (který zatím nevyužívám). Ale udělat si ho svým nějakým vlastním obalem bylo prostě nutné, a na co jiného si můžu nasadit Doktorovskou tématiku? 🙂 A je to za pár šupů.

superfoodVegan superfood drink mix

Davida Wolfea svým způsobem nemůžu vystát. Když jsem ho poprvé slyšela mluvit v dokumentu o superpotravinách, nadchl mě svou inteligencí, znalostmi a přirozeným vystupováním. Ale co jsem ho začala potkávat po všech koutech internetu s všelijakými reklamami na jeho produkty a videi, stal se z něj pro mě veganský Horst Fuchs. A navíc ty jeho vlasy a děsivý úsměv…

Přesto ho pořád považuju za důležitého člověka ke sledování, pokud jde o superpotraviny, takže když měli na stránkách zrovna slevy a pan M. se mě zeptal, jestli si něco nekoupíme, tak jsem na to kývla. Proč ne, zkusíme to 🙂

Koupili jsme si tedy oba tenhle veganský superdrink, který má na sobě tolik v dnešní době módních nálepek, že se to pomalu nedá unést. Bez lepku, bez přidaného cukru, veganský, organický, bez gmo, bez sóji, no ble, to už je přehipsterizované 😀

Ale od toho člověk musí odhlídnout, je to byznys, ale hlavně, když je to byznys s něčím kvalitním. A tomuhle drinku se musí nechat, že je fakt dobrý a božsky čokoládový, žádná pachuť umělého kakaa nebo tak něco. Zatím si to přidávám do smoothieček s avokádem, banánem, chia semínky, skořicí, přidávám třeba ještě raw kakao a další věci, a dělají se mi boule až za ušima. Je to super svačina i pamlsek a je to rozhodně lepší než furt slintat okolo polic s Candy Upem.

Cena: 17 dolarů.

lavenda

Death by lavender – veganský deodorant od North Coast Organics

Ultra přírodní handmade vegan deodorant plný levandule, s nálepkou z recyklovaného papíru, to prostě musím mít 😀 Ne, pravda je taková, že jsem googlila veganský deodorant, který by fungoval i jako antiperspirant, a tenhle byl mezi několika málo zmíněnými značkami, a prostě se mi hrozně líbil, takže jsem to chtěla zkusit.

S tímhle odvětvím drogerie to mám těžké, protože vím, že antiperspiranty nejsou nic zdravého, ale já prostě koláče v podpaží mít nechci, takže zuřivě sháním něco, co bude proti pocení fungovat.

Jenže to je hrozně individuální, co zabere jednomu, nemusí vůbec zabrat jinému, takže si to holt každý musí vyzkoušet sám, a to přesně dělám. Zatím to nevypadá jako žádný zázrak, potím se možná o něco míň, ale potím se. Nicméně rozhodně to pomáhá proti zápachu, to jsem si ověřila už první den.

To kouzelné cestovní balení jsem očekávala větší, je to fakt neuvěřitelně malinké, ale zase se to člověku ztratí i v kapse a je to fakt roztomilé. V Čechách se ale asi budu muset poohlídnout po jiných možnostech, například po Fleru, protože za to poštovné to asi fakt nestojí, vegan nevegan.

Cena s poštovným asi 12 dolarů? Už přesně nevím.

Snugpak Jungle Bag letní spacák

Před pár lety mi brácha ztratil můj oblíbený péřový prastarý spacák, a tak jsem byla donucena si vybrat nový. Vyhrál to Ruby od Huskyho a ne že by nebyl super, ale v létě to podle mě vůbec nepůjde používat, protože i v zimě v domě bez řádného topení jsem se v tom potila jako blázen. A tak jsem se vzdala myšlence, že budu potřebovat buď ještě jeden letní spacák nebo prostě něco nového multifunkčního a Rubyho pak můžu eventuálně prodat. Takže když pak došlo na to, že jsme si kvůli túře na Stampede museli kupovat nové spacáky, ten spacák samotný mi až tak krkem nelezl, protože jsem s ním stejně počítala.

Po dlouhém googlení mě asi nejvíc zaujaly Snugpakové spacáky, konkrétně se mi asi nejvíc líbil Chrysalis, ale když mi pan M. ukázal, co lov Amazonem přinesl jemu, tedy tenhle Jungle Bag, který byl o kus levnější a měl zajímavou fičuru v podobě síťky proti moskytům, tož jsem šla do Junglu.

Na letní recenzi si bude muset teprve počkat, ale v Aljašské divočině to teda fakt nebylo nic úžasného, k ránu jsem se dost třásla zimou, a to jsem měla ještě další vrstvy 😀 Takže do zimy to teda fakt není nic moc. Na moje obvyklé letní použití by to snad ale mělo vyhovovat, plus je fakt dost maličký a já si takový minispacák už dlouho přála 🙂

Cena: 54 dolarů, takže asi 1300,-

IMG_5013

Bivvy nouzová vrstva na spacák

Abychom přidali teplotní odolnost a taky proto, že je voděodolná, přikoupili jsme si taky tuhle vrstvu (to menší nahoře na fotce), která má sama o sobě fungovat jako nouzový spacák a zabránit tomu, abyste úplně umřeli, kdybyste někde zkejsli. No nevim, já to měla přes ten spacák a stejně mi byla hrozná kosa, takže si neumím představit, že by v tom člověk byl jen tak. Má to údajně reflektovat 70% tělesné teploty, tak buď jsem žádnou teplotu nevydávala, nebo to nefunguje tak dobře, když máte mezi tím a tělem ještě spacák, co já vím. Ale o prodeji zatím neuvažuju, už proto, že ta voděodolnost je dobrý bonus. A chci vidět, jak mi v tom bude v létě.

Cena: 50 dolarů, takže asi 1200,-

IMG_5621Static V Klymit nafukovací karimatka

Nafukovací karimatku jsem si taky nějakou dobu svým způsobem přála, takže ani tady si nemůžu významně stěžovat, že jsem k tomu byla konečně donucena. Protože já bych si jí sama prostě nekoupila, dokud mám tu normální, starou, klasickou 🙂 Je to super věc, další mrňous, dost snadno se nafukuje i uklízí (akorát je třeba to dělat ve stanu, protože se bojim, abych to nepíchla), jediný trochu mínus je, že je na mě zbytečně dlouhá, ale to není nic závažného, a že lituju, že jsem si nevzala verzi s termo vrstvou. Nevím proč, ale bylo mi na ní zkrátka odspodu trochu chladno. Což zase v létě určitě nebude nijak zvlášť cítit, ale na Aljašce to bylo trochu znát 😀

Cena: normálně kolem 40, 50 dolarů, já ji dostala od kamaráda jako dárek na rozloučenou 🙂

Voděodolné podkolenky

Na téhle túře byly naprosto zásadní, ale jinak bych si je nekoupila. Tak doufám, že je ještě někdy využiju 🙂 Stály 48 dolarů.

Příspěvky na vybavení

Rozsah teď dohromady nedám, ale samozřejmě se taky podílím finančně na různém dalším vybavení, které si obvykle koupí pan M. pro svou budoucí potřebu a je to tudíž jeho, ale pokud to někdy používáme společně, nebylo by to fér. Takže třeba se podílím na vodní filtru, vlastním půlku paracordu, mám svůj paracordový náramek s píšťalkou a pytlík na vodu k tomu filtru, protože tyhle věci se často prodávají po dvou kusech.

Podobným způsobem jsem si „musela“ pořídit třeba taky nouzové mylarové dečky (a říkám, stejně mi byla zima :D), postřik proti moskytům na oblečení a taky vlastním půlku rolničky proti medvědům 😀 No, někdy má touha nenakupovat těmi jeho nápady vyloženě trpí, ale na druhou stranu to zkrátka všechno byly potřebné věci, a v budoucnu budou možná ještě potřebnější. Tak co naděláš. Vyždímat občas peněženku s vědomím, že teď už ale jsem ready opravdu na cokoli, se v podstatě vyplatí.

Doma

Trochu jsem se rozšoupla v drogerii a koupila si dva nové laky, UMA Cosmetics. Nekupujte si to, fakt ne. Stál snad pade jeden, je to taková ta malinká lahvička, slibuje to efekt gelových nehtů či co, a má to tak akorát efekt oloupaných nehtů, neb jakmile se podrbu nebo jdu do kuchyně umejt pár talířů, můžu přelakovávat. Já si vážně nepamatuju, kdy jsem naposledy měla lak, co by vydržel aspoň pár dní O.o Co pár, aspoň jeden celej den!

Zklamala mě taky Rexona a její Motion Sense Antiperspirant. Já se v podpaží potím teď v létě hodně, a nevěřila bych, že je to možné, ale po té Rexoně to ze mě normálně teče! Nastříkala jsem se chvíli před odchodem z bytu, asi půl hodiny po koupeli, suchá, čistá. Sedla jsem si k pc, něco do něj datlovala, a najednou mám v podpaží chladno, studí to, teče mi to po ruce. Tak se kouknu a mám tam úplně mokré koláče, a to jsem neměla ani tričko, ani nebylo takové vedro. No já být víc od rány, tak jim to jdu vrátit. Hrozná sračka, fakt šmejd. A to jsem si Rexonu pamatovala jako ten jedinej antiperspirant, po němž mám fakt dlouho sucho.

Jinak na mě teď útočí ze všech stran slevy a neodolala jsem té víkendové od Herbalky. Herbalka sídlí v lázních Lipverda, nemá e-shop, jen FB stránku, a nabízí hlavně domácí bylinková mýdla, ale i nějaké krémy atd. bez PO. Poštovné není zrovna za babku, takže se určitě vyplatí objednat třeba naráz pro víc lidí. Já si vzala ostružinové mýdlo s bazalkou a zinkový krém na pleť a dostala k tomu i dva vzorečky, měsíček s citronellou (božská citrusová vůně) a levanduli. Mám radost, to mi vydrží na dlouho a žádné sprcháče, žádný palmáč. Nemám sice v tomto směru ani zdaleka čisté svědomí, v potravinové sféře to furt není ono, ale někde se začít musí, tak já začínám u koupání. Šampon mám dávno z Lushe, ale mýdla mě od nich až tak neberou a chtěla jsem něco českého.

A ježto jsem přibrala, celý vršek mi lezl z plavek a chtěla jsem něco s košíčky, abych si v tom nemusela připadat jak nahatá, vrazila jsem taky pár stovek do nového vršku k plavkám. Mám ho z HM a maximální spokojenost, dělá mi fakt pěknou službu a nosím ho teď v těch vedrech i místo podprsenky 😀 Akorát škoda, že spodek k němu nebyl, ale zase ten nepotřebuju tak nutně, takže mi to v podstatě vyhovuje. Aspoň donosím ty, co mám 🙂


No, je toho dost, ale taky za dlouhou dobu. A nebojte se, pořád se zároveň věcí zbavuju, například včera jsem prodala hned čtyři kousky z vinted a příští týden se chystám na Clothes Swap, kde se toho rozhodně zbavím víc. Budu taky prodávat své téměř nenošené Conversky, jen co se donutím je konečně nafotit, do světa zítra jde i nenošený batoh od Husky, co přišel jako bonus ke spacáku, a zároveň u mě dochází i k nějakým recyklacím a úpravám – místo obávané nutnosti kupovat si nějaké letní tenisky jsem oprášila máminy staré plátěnky a libuju si. Taky si přešívám jednu halenku, k čemuž jsem se už hodně dlouho dokopávala, a oprašuju i nějaké starší letní šatičky, u nichž jsem si nebyla jistá, zda se jich zbavit či ne, a teď jsem ráda, že jsem se jich ještě nezbavila.

Tak snad do pekla tak úplně nepřijdu.

PEE