Krátké srovnání: Duronic BL3 SS Blender vs. Nutri Ninja IQ

Když jsme s panem M. dorazili na ostrovy, byli jsme rozhodnutí, že si chceme koupit pořádný mixér na dělání ranních smoothieček, výrobu vlastního rostlinného mléka a snad i na případu raw veganských pokrmů, polévek a podobně.

Naše první vysněná volba byl Nutri Bullet, který podle videí a prvních zpráv vypadal přesně jako to, po čem toužíme, a navíc má – alespoň podle mě – nádherný minimalistický design, na který mě bude bavit se koukat. Nic mi v kuchyni nepije krev víc než obří hlučné monstrum, které možná umí kdeco, ale zaujímá veškerý prostor a nevypadá esteticky.

DuronicNakonec ale pan M. po pročtení recenzí doporučil nejprve vyzkouešt něco levnějšího, na co byly taky hodně dobré ohlasy – a to Duronic Blender BL3/SS za cca 20 liber (NB stál kolem 150).

Zkoušeli  jsme ho cca měsíc a půl, každé ráno dostal nálož všech možných dobrot, které jsme si nakoupili – raw kakaové boby, goji bobule, raw kokosový olej, chia semínka, ovesné vločky (občas müsli, podle toho, co jsme našli), maca prášek, raw burákové máslo, samozřejmě i banány a podobně.

Musím říct, že s jeho designem i nádobami jsem byla perfektně spokojená, velmi snadno se i používá, ale nakonec jsme usoudili, že se hodí spíš pro někoho, kdo si jen chce dělat smoothiečka z měkkého ovoce nebo koktejly než pro nás. Našim náročnějším požadavkům nemohl dostát, a tak jsme ho nakonec prodali a znovu zalovili v Amazonských vodách (hehe), abychom z nich vylovili Nutri Ninju IQ, který nás vyšel na cca 120 liber a má momentálně lepší hodnocení než samotný NB, který byl jeho vzorem.

Nutri NinjaNinju máme zatím jen krátkou dobu, pár dní, ale rozdíly se už samozřejmě dají pozorovat, a tak jsem dala dohromady pár bodů, hlavně pro své okolí – mám tam pár lidí, co se ptali :), tak ať se nemusím opakovat na všechny strany.

Samozřejmě si všechno můžete dohledat, včetně bezpočetných recenzí, přímo na Amazonu, Youtube i jinde, ale pro ty, kteří se do toho nějak nemůžou dokopat, to může být takový úvod 🙂

 Duronic Blender BL3/SS:

  • je menší, elegantní, zabere tedy míň místa a líp se na něj kouká
  • má menší výkon, takže není o moc hlučnější než bežný tyčák a nezahřívá se
  • díky tomu ale taky nezvládne úplně všechno – udělá slušné smoothiečko/koktejl z měkkého ovoce, s tvrdšími věcmi a slupkami si ale výrazně neporadí. Rozseká je na menší kousíčky, ale úplně nerozmělní
  • podobně zvládne nasekat ořechy, kakové boby nebo goji berries na drobno, ale taky nerozmělní úplně – a pokud nejsou bobule usušené, neporadí si (třeba rozinky vždycky zůstaly na dně celé, goju mám sušší, takže ji rozsekal)
  • líp se zavírá a otvírá – menší průměr „nožového“ víčka, lépe uchopitelné, snadno se nasadí a dosedá hezky rovně, takže riziko, že to špatně zavřete a nebude to těsnit, je minimální
  • můžete ho naplnit až po nože, pokud ho zavřete, nevadí mu to
  • spouští se jednodušeji, pouze vložením nádobky do mixéru a otočením
  • nádoby jsou dvě vysoké, do ruky dobře padnoucí láhve s šikovným víčkem, které je možno přivázat nebo zaháknout za skobu na batohu, nebo prostě zavěsit za prsty a jít na procházku. Dají se v klidu používat jako lahve na vodu/limonádu, co v nich umixujete, můžete si snadno vzít s sebou a pít venku
  • jen „špunt“ je třeba úplně docvaknout dovnitř a víčko úplně utáhnout, jinak může dojít k úniku, ač se nádoba zdá zavřená (stalo se nám to oběma jen napoprvé, pak už jsme si dávali pozor)

Musím říct, že mám radost, že když jsme ho prodávali, ta moje (červená) lahev mi zůstala. Zvažovala jsem koupit si Nalgenku, ale s touhle jsem perfektně spokojená. Je vysoká, štíhlá, super (a červená! :D).

Oproti tomu Nutri Ninja IQ:

  • je větší a o dost hlučnější – souseda za tenkou zdí po ránu moc nepotěší 🙂
  • má mnohem vyšší výkon, takže přesně jak slibuje, zvládne rozmělnit i slupky, zrníčka, semínka – z celého jablka udělá konzistentní pudink bez kousků, ohryzek neohryzek, stopka nestopka – zvládne vyrábět makové nebo ovesné mléko, z potravin dostane všechno beze zbytku
  • kvůli tomu to chce používat menší množství ingrediencí a víc vody – při stejném množství ingrediencí Duronic udělal tekutější smoothiečko s kousky, Nutri Ninja udělá tuhý pudink bez kousků a je pak třeba odebírat do jiné nádoby, přidat vodu, znovu mixovat… což může být otrava. Je třeba líp se naučit pracovat s množstvím věcí a uvažovat nad jejich hustotou.
  • špatně se zavírá a otvírá – víčko je hůře uchopitelné a špatně se nasazuje – je třeba se dost snažit, aby sedělo rovně, a to platí jak o „nožovém“, tak o zavíracím
  • spouští se ne otočením, ale tlačítky, díky čemuž máte ale na výběr, jestli chcete dlouhé nepřerušované mixování, pulsování, předem nastavený časovaný program… taky má displej, který ukazuje vteřiny, takže pokud některý váš oblíbený raw veganský recept uvádí počty vteřin mixování, nemusíte je počítat v duchu
  • je zásadně nutné ho nepřeplňovat přes rysku – jinak vznikne v nádobě při spuštění obrovský tlak a zavřeno nezavřeno,  začne to prskat ven
  • při práci s pevnějšími surovinami jako je mák nebo kakaové boby se docela silně zahřívá, je dobré přihodit pár kostek ledu
  • nádoby nejsou moc pohodlné do ruky. Jsou široké a víčko bylo podle mě spíš míněno k přelévání obsahu do jiné nádoby než vyloženě k pití během dne. Pít se z toho samozřejmě dá, ale na používání místo nápojových lahví to podle mě není moc pohodlné, špatně se to drží.

Oboje se dobře omývá, jen na nože to chce většinou nějaký kartáč na nádobí, nestačí jen proud vody, zvlášť když přidáváte něco olejnatého jako ten kokosový tuk. Taky – ale to je hlavně proto, že to zatím neumím odhadovat s tou hutností výsledku – musím obvykle do vyprázdněné nádoby přidat vodu a znovu promixovat, abych neplýtvala vším tím materiálem, co zůstane na stěnách.

Taky mě štve, že zatímco předtím jsme měli každý svou stejně velkou nádobu, teď máme tu velkou jen jednu. Pravda, možná jsme do sebe předtím toho smoothiečka cpali zbytečně moc, teď s poloviční, avšak líp rozmělněnou porcí hlady netrpíme, ale výhledově budeme asi muset pořídit ještě alespoň jednu větší nádobu, ať už na ta různá mléka, polévky, omáčky atd.

Zatím jsme v Ninjovi kromě snídaní zkusili vyrobit jen makové mléko a dobře to fungovalo 🙂 Tak myslím, že tenhle nám vydrží dýl. Jen mě trápí ta hlasitost – někdy vstáváme dřív než sousedka a budit ji tímto způsobem mi je dost proti srsti. Díky UChu aspoň za ty dvoje dveře mezi námi, ty to trochu utlumí.