Žiju se 100 věcmi! Konečně :)

Když jsem před několika lety začala hltat všechny možné blogery minimalisty a jejich seznamy majetku, čítající třeba i pod 100 věcí, neuměla jsem si moc představit, že bych se k takovému číslu mohla taky dopracovat. Ani jsem si nebyla moc jistá, jestli bych vůbec chtěla.

Přece jenom já až takový minimalista v praxi nejsem. Sice mám ráda čistotu a pořádek, debordelizace je tak trochu má oblíbená zábava a meditace a mít příliš mnoho krámů mě vyčerpává, ale zároveň mám svoje věci většinou ráda a ne všeho se chci zbavit. Ne nutně.

Třeba takové knihy – jen to fikne, knihami se to nasčítá, i když jich nemám až tolik, a přitom dobře vím, že mnohé z nich si budu chtít číst znovu a znovu, a to v papírové podobě a bez ochoty chodit kvůli tomu do knihovny. Chci je mít po ruce a chci mít svou vlastní knihovničku. #potterhead, hehe

Nebo oblečení. Jistě, redukuji ho už několik let, ale v zásadě mám ráda rozmanitost a poměrně velkou možnost výběru, takže se nehodlám přehnaně omezovat.

Nicméně vždycky jsem si ty seznamy ráda četla a tak trochu snila o tom, že bych si takový taky mohla napsat. Takže si teď mnu ručičky z toho, že se mi naskytla příležitost.

Doma toho mám zatím ještě moc, spousta věcí je teprve k vyřešení, ale při cestování je to jiné, to se z minimalismu stává příjemná nutnost, protože kdykoli znovu vyjíždím, znovu musím zvažovat každý gram a přemýšlet a redukovat, dokud se pohodlně nevejdu do váhového limitu a dokud nemám pocit, že mám vše, co potřebuju, a nic víc. Minimalismus v praxi? Lepší příklad nenajdete.

Neumím si představit, že bych z toho kdy dala dohromady nějaký „ultimátní list“. Pokaždé jsem v jiné situaci, jedu na jinak dlouho, do jiného podnebí, do jiných podmínek. Takže i když mám pokaždé o něco víc zkušeností, vždycky taky vlastně znovu jedu do neznáma a tápu, a vždycky nakonec vezu něco, co jsem nepotřebovala.

Ale teď na Aljašce mám ze svého výběru docela dobrý pocit a nebylo těžké ho sepsat. Tři měsíce jsou tak akorát, váhový limit velkého i malého kufru byl dohromady asi 33 kilo, a i proto, že měla být cesta dlouhá a náročná (a taky byla), jsem si nechtěla moc vymýšlet, takže něco, co bych si třeba na delší pobyt brala, jsem tentokrát vynechala s tím, že ty tři měsíce utečou jako nic a že to zvládnu. A světe div se, zvládám to víc než v pohodě 🙂

A nejlepší je, že se pohodlně vejdu právě do stovky položek (byť je to lehce diskutabilní, viz níže, ale pro představu se to pořád tomu číslu blíží). A navíc mi skoro nic nechybí! Z toho mám hodně lehkou hlavu, a to je krása minimalismu.

Pro srandu králíkům, abych si splnila tenhle sen a taky pro inspiraci, tady je můj seznam 😉


P.S.: Jako ti, jimiž jsem se inspirovala, i já použila při sepisování určité „zkratky“.

  • Samozřejmě se jedná pouze o moje osobní věci, nezahrnuje to domácí potřeby, vybavení a tak. Vždycky se dopředu co nejlíp informujte, co na místě bude a nebude. Ušetříte kila v kufru, když budete vědět, s čím se nemusíte tahat.
  • Některé věci jsou sdružené do skupin. Nabíječky nepovažuju za samostatnou věc vzhledem k tomu, že jsou nutností, ne něčím volitelným.
  • Spotřebovatelné věci jako kosmetika atd. by na tom seznamu vlastně vůbec být neměly, jsou to věci pomíjivé, které v ideálním případě ani nepovezu zpátky. Na druhou stranu tohle je takový základ, který s sebou vezu vždycky, takže můj seznam můžete klidně považovat za návod, co si zabalit na tři měsíce do zahraničí. A proto jsem je tam dala.
  • Důležité je podle mě i zmínit, že všechny tyhle věci vozím v minibaleních, omezených množstvích, malinkatých lahvičkách. Jak kvůli přepravě v příručním zavazadle, kde jste omezeni na 100 ml lahvičky, tak z logiky věci, abyste toho prostě netahali zbytečně moc. Tohle vyžaduje buď dobrý odhad nebo znalost vlastních návyků a kolik čeho spotřebujete za jak dlouhou dobu. Minule jsem to třeba notně přehnala s různými krémy a pak jsem je zase musela tahat zpátky, což je naprostá ztráta energie. Tentokrát jsem tedy výrazně ubrala.
  • A jak říkám, v teplejším podnebí nebo na delší dobu by ten seznam vypadal trochu jinak. Nevzdala bych se kulmy na vlasy a zimní výbavu by vystřídalo letní oblečení. Ale na číslech by se to až tak neprojevilo.

A ještě abych zmínila barevnou legendu, růžové položky jsou ty, které momentálně moc nepoužívám, ale přesto se mohou velice hodit, takže příště bych je pravděpodobně vezla znovu.

Zelené položky jsou pak věci, které potřebují upgrade. Novou, lepší verzi, která se mi bude líp používat. Když nad tím přemýšlím, dal by se tam zařadit i notebook a mobil, ale znáte mě – dokud to neklekne, tak si to nové nekoupím 😉

seznamveci

Zapomněla jsem ještě zmínit svůj starý adaptér na UK zásuvky a USB adaptér – oba je vystřídal jeden nový, univerzální. A příště už nepojedou.

Tak co, kolik věcí máte vy? 😀